DOQ

Aanpak onder­voeding moet multi­discipli­nair

Ongeveer een kwart van alle ziekenhuispatiënten is bij opname ondervoed. De aanpak daarvan zou multidisciplinair moeten gebeuren, stellen diëtisten Emma Koster en Wesley Visser van het Erasmus MC in Rotterdam. “Ondervoeding is veel meer dan te weinig eten.”

Ondervoeding uit zich in het verlies van spiermassa en daarmee spierkracht. Dat leidt tot een langere opnameduur, lagere kwaliteit van leven en een grotere kans op overlijden. “Bij veel patiënten is ondervoeding niet direct te zien”, vertelt Visser (afd. nierdialyse). “Als het wél zichtbaar is, is de patiënt al ver in het proces van ondervoeding. Ook patiënten zelf weten vaak niet dat zij ondervoed zijn omdat veel mensen denken dat zij wel genoeg reserves hebben.” Door overgewicht of oedemen kan het lastig zijn om ondervoeding in te schatten, weet Koster (team DarmRevalidatie en kinder-IC, Sophia Kinderziekenhuis). “In het ziekenhuis zit een patiënt middenin een ziekteproces, dan is het juist belangrijk om spiermassa en spierkracht te behouden.”

“Door ondervoeding is er minder snel herstel na een operatie, langere opnameduur en risico op infectie”

Diëtiste Emma Koster

Verstoorde balans

De oorzaak van ondervoeding is een verstoorde balans tussen de behoefte aan voedingsstoffen, en de inname en het benutten daarvan. Ook bewegen speelt een belangrijke rol in dit geheel, licht Visser toe. “Veel mensen bewegen sowieso te weinig, zeker als zij ziek zijn. Als je niet beweegt neemt spierweefsel af, en tegelijk zijn spieren minder in staat om dat weefsel weer op te bouwen. Het is dus een complex samenspel van voeding, beweging, ziekte en medische aspecten.”

Bij baby’s en kinderen wordt ondervoeding vaak veroorzaakt door hun ziekte. Deze patiënten zijn nog in de groeifase. “Bij acute ondervoeding verliezen zij gewicht maar blijft hun lengte aanvankelijk nog goed”, vertelt Koster. “Maar bij chronische ondervoeding hebben zij gewoonweg te weinig energie om in de lengte te groeien. Ook organen kunnen zich dan niet goed ontwikkelen. Als kinderen dat voor en tijdens de puberteit niet kunnen inhalen, kan dat blijvend zijn. Ook bij jongvolwassenen kan ondervoeding de verdere ontwikkeling aantasten.”

Minder snel herstel

Ondervoeding komt voor bij patiënten van alle leeftijden. Het kan van invloed zijn op de zelfredzaamheid thuis en versnelt de leeftijdsgebonden afname van de spiermassa, oftewel sarcopenie. Dat proces leidt tot verhoogde kans op vallen, fracturen, lichamelijke beperkingen en sterfte. Koster: “Door ondervoeding is er tevens minder snel herstel na een operatie, langere opnameduur en risico op infectie vanwege verminderde weerstand.”

Het vaststellen van ondervoeding gebeurt in eerste instantie door vet- en spiermassa te meten. Iemand van 80 kilo kan 60 kilo spieren hebben maar ook 40. Daarnaast wordt nagegaan hoeveel iemand eet en wat die persoon echt nodig heeft. “Bovendien doen we functionaliteitstesten zoals knijpkracht. Daarmee kunnen we de ernst van de ondervoeding inschatten”, licht Visser toe. “Op de dialyseafdeling doen verpleegkundigen de metingen en diëtisten de functionaliteitstesten, waarna we samen tot een diagnose komen.”

“Snel aankomen is voor ondervoede patiënten niet de oplossing, want dan ontstaat juist vetmassa”

Diëtiste Emma Koster

Persoonlijke aanpak

Na analyse van voedingstekorten en problemen worden met de patiënt opties besproken om tekorten aan te vullen. Snel aankomen is voor ondervoede patiënten niet de oplossing, want dan ontstaat juist vetmassa. Koster vertelt dat de aanpak afhangt van de leeftijd, cultuur, smaak, voorkeur en het ziektebeeld van de patiënt. “De basis is een energie- en eiwitrijk dieet, maar de uitvoering verschilt vanwege onder andere smaakbeleving, eetlust en klachten zoals misselijkheid of braken. Voor spieropbouw werken we ook samen met fysiotherapeuten. Die samenwerking zou overigens nog intensiever kunnen. Diëtisten behandelen patiënten vanuit het hele ziekenhuis. De ene afdeling heeft al samenwerking met fysiotherapie, bij de andere is dat minder. Terwijl het logisch is om ondervoeding aan te pakken met zowel voeding als beweging.”

“Oudere patiënten kunnen zelf nog invloed hebben op hoe de komende jaren er voor hen uitzien”

Diëtist Wesley Visser

Gezamenlijke behandeling

Het bewustzijn over ondervoeding neemt wel toe, merkt Visser. Veel afdelingen staan volgens hem open voor gezamenlijke behandeling ervan. “Op de nierdialyse werd vroeger gedacht dat dialysepatiënten nu eenmaal zwak zijn en dat daar weinig aan te doen was. Maar nu zien we bij hen toch verbetering door meting en behandeling en doordat zij er zelf mee aan de slag gaan.”

De behandeling van ondervoeding zou altijd multidisciplinair moeten gebeuren, vinden Koster en Visser. De arts kan samen met diëtisten het voedingsbeleid uitdragen. Visser geeft aan dat ook facilitair zorgmedewerkers een belangrijke rol hebben. Zij verstrekken immers de maaltijden en vragen wat mensen willen eten. “En essentieel in de samenwerking tegen ondervoeding vind ik de verpleegkundigen. Zij zien en horen patiënten continu en spreken ook de familie. We hebben hen echt nodig.”
Spieren en spierkracht zijn belangrijk voor kwaliteit van leven en voor wat je nog kan, zoals koken en boodschappen doen. “Dit vertellen we ook aan oudere patiënten, besluit Visser. “Dan realiseren zij zich dat zij zelf nog invloed hebben op hoe de komende jaren er voor hen uitzien.”



Voor u geselecteerde artikelen

Meer aandacht nodig voor de basisarts

In de zorg zijn veel openstaande vacatures en de werkdruk stijgt. Een van de oorzaken: het tekort aan basisartsen. De Jonge Specialist probeert het tij te keren. Maar het is een complex vraagstuk, vertellen bestuursleden Phebe Berben en Leene Vermeulen.

Casus: vrouw die niet kan boeren

Een 23-jarige vrouw klaag over een lang aanhoudend drukkend gevoel achter het sternum, met name na de maaltijd. Het lukt haar dan niet om te boeren. Braken zorgt meestal snel voor verlichting van de klachten. Wat is uw diagnose?

Waarom praten over wat écht telt eerder moet beginnen

In de palliatieve fase ervaren patiënten met gevorderde kanker vaak minder keuzevrijheid dan artsen denken, blijkt uit promotieonderzoek van Daisy Ermers. Gesprekken over wat voor patiënten echt belangrijk is, komen vaak laat op gang.

Weg met de dokter: de positieve werking van natuur op gezondheid

Contact met de natuur kan stress verminderen en het welzijn verbeteren, vertelt huisarts Pim van den Dungen. Een ervaring die hij graag wil delen met andere zorgverleners. Ook in de spreekkamer ziet hij kansen voor natuur in de zorg.

Casus: man met verlies van intimiteit na prostaat­kanker­behandeling

Een 58-jarige man komt bij de medisch seksuoloog vanwege verlies van intimiteit na prostaatkankerbehandeling. Sildenafil heeft een matig effect gehad en de voorgeschreven vacuümpomp gebruikt hij niet. Wat is het meest aangewezen beleid?

Tegenwicht bieden zonder te schreeuwen

Veel adviezen over keel, neus en oren worden al generaties lang doorgegeven, vaak zonder dat ze kloppen. KNO-arts Veronique van den Heuvel maakt korte uitlegvideo’s op social media. Niet om met het vingertje te wijzen, maar om houvast te bieden bij alledaagse klachten.

Casus: vrouw met pijn bij vrijen na de overgang

Een 52-jarige, postmenopauzale vrouw ervaart sinds anderhalf jaar pijn bij het vrijen. Ook heeft ze afnemende seksuele verlangens, wat leidt tot spanningen in de relatie met haar man. Ze heeft nog steeds behoefte aan intimiteit. Wat is uw beleid?

Het vak is prachtig, de randvoorwaarden knellen

De bevlogenheid onder artsen is groot, blijkt uit de Loopbaanmonitor Medisch Specialisten 2024. Tegelijkertijd neemt de ontevredenheid over werkdruk toe. Volgens Kirsten Dabekaussen, voorzitter van De Jonge Specialist, is dat geen tegenstelling, maar een spanningsveld.

Tactvol medicatieadvies geven bij laag­geletterdheid

Moeite met lezen en schrijven leidt geregeld tot verkeerd medicijngebruik, zegt Laura Vlijmincx. Met extra uitleg en eenvoudiger etiketteksten probeert zij dit probleem in de apotheek te verkleinen. “Er heerst een taboe op, dus mensen melden het niet spontaan.”

Jeugdige en brede denktank werkt aan oplossingen voor de zorg

In de Denktank Gezond Verstand werken studenten uit verschillende studierichtingen samen aan oplossingen voor vraagstukken van ziekenhuizen. “Zij leren zo wat nodig is om samen verandering in gang te zetten”, vertelt initiatiefnemer Daantje Gratama.