DOQ

AI-model voor SEH werkt goed, maar wordt niet gebruikt

Het Maastricht UMC+ ontwikkelde een model dat met kunstmatige intelligentie (AI) de kans op sterfte van een patiënt voorspelt na een bezoek aan de spoedeisende hulp (SEH). Het model blijkt heel goed te werken. Maar toepassing ervan door artsen is niet meteen vanzelfsprekend, vertellen internist acute geneeskunde Paul van Dam en klinisch chemicus William van Doorn.

Op SEH’s van ziekenhuizen wordt het steeds drukker. Vanaf 2010 is het aantal SEH-patiënten met ongeveer 20% toegenomen, weet Paul van Dam. “Patiënten lopen daardoor het risico langer te moeten wachten op diagnostiek of behandeling. Dat is nadelig voor de situatie en uitkomsten van een patiënt. Er is al veel onderzoek gedaan naar hoe een arts een patiënt kan identificeren die hoog risico heeft op een slechte uitkomst. Dat kan op basis van klinische intuïtie of met een voorspellend model met bijvoorbeeld bloeduitslagen en vitale parameters zoals bloeddruk en ademfrequentie. Gebruik van AI is daarin een nieuwe ontwikkeling.”

“Het onderscheidend vermogen van het model bleek beter dan van artsen”

Klinisch chemicus William van Doorn

Goed onderscheid

William van Doorn is betrokken geweest bij de ontwikkeling van het AI-model in het MUMC+. Dat werkt met name op basis van standaard bloedbepalingen in de eerste twee uur op de SEH, plus leeftijd en geslacht van de patiënt. “We zijn al zo’n vijf jaar geleden begonnen met de ontwikkeling van het model. In de eerste testen bleek het goed mogelijk om hoog- en l

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Casus: man wordt wakker met knijpend gevoel op de borst

Een 55-jarige man wordt ’s ochtends wakker met een knijpend gevoel op de borst. Zes weken geleden heeft hij COVID-19 gehad. Ook is hij in het verleden behandeld met nivolumab vanwege een niet-kleincellig longcarcinoom. Wat is uw diagnose?

Als de arts nep blijkt: medische misleiding met deepfakes

Steeds vaker duiken deepfakevideo’s op waarin artsen medicijnen aanprijzen. Leonie Hulstein noemt dit een zorgwekkende ontwikkeling. “Dit gaat over gezondheid. Dat maakt het gevaarlijker dan andere vormen van nepcontent.”

Medicatie belangrijke oorzaak van bezoek aan de spoedeisende hulp

Bij 17% van de SEH-bezoeken zonder opname speelt medicatie een rol, en meer dan een derde daarvan is vermijdbaar, zo vertelt Rehana Rahman. “De herkenning van deze bezoeken zou verbeteren als er een apotheker zou meekijken op de SEH.”

Casus: schoonmaker met branderige huiduitslag

Een 46-jarige schoonmaker van Iraakse afkomst heeft sinds ruim één jaar last van een branderige, jeukende huiduitslag op vooral zijn armen en benen. Eerdere antimycotische behandelingen hebben geen effect gehad. Wat is uw diagnose?

‘Leren reanimeren doe je altijd voor een ander, nooit voor jezelf’

Burgerhulpverleners starten in Nederland het merendeel van de reanimaties bij een hartstilstand, maar hun aantal is nog onvoldoende. Leonie van der Leest: “Zorgverleners kunnen mensen hierop attenderen: leer reanimeren, je redt er mensenlevens mee.”

Rechtvaardigheid als kompas voor medisch onderzoek

Wie profiteert van medische innovaties? Wie kan meedoen aan onderzoek en wie blijft buiten beeld? Rieke van der Graaf onderzoekt hoe medisch onderzoek zo kan worden ingericht dat het niet alleen vooruitgang oplevert, maar ook rechtvaardig is.

‘Houd het gesprek over cannabis­gebruik bij medische klachten open’

Veel patiënten gebruiken cannabis bij medische klachten, maar halen dit niet via de apotheek. Pieter Oomen vertelt over de barrières die ervaren worden en doet enkele aanbevelingen. “Een van de barrières is het stigma dat bij artsen vaak nog leeft rond cannabis.”

Wanneer klachten eigenlijk een zingeving­svraag zijn

Huisarts Richard Hoofs ziet in zijn praktijk regelmatig mensen bij wie medische verklaringen ontbreken, maar het lijden duidelijk aanwezig is. Volgens hem ligt onder die klachten vaak een vraag die in de spreekkamer nog weinig gesteld wordt: waar leef je eigenlijk voor?

‘Sta eens vaker stil en reflecteer’

Veel artsen lopen vast op vragen over werkdruk, keuzes en werk-privébalans. Shirin Bemelmans-Lalezari pleit daarom voor meer reflectie en open gesprekken over twijfels in de medische loopbaan. “Juist de eigenschappen die veel artsen delen, kunnen later in de weg gaan zitten.”

Casus: jonge vrouw met toenemende buikpijn

Een 27-jarige vrouw bezoekt de Spoedeisende Hulp vanwege sinds 24 uur toenemende buikpijn. De pijn begon centraal in de buik, maar is inmiddels verplaatst naar rechtsonder. Wat is uw beleid?


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »