DOQ

‘Bellen bij zwellen’ is bij ACPA-negatieve patiënten al te laat

Uit een eerdere analyse van de TREAT EARLIER-studie bleek dat een behandeling met methotrexaat inflammatoire klachten bij mensen met klinisch verdachte gewrichtsklachten wel verbetert, maar de ontwikkeling van reumatoïde artritis niet kan voorkomen. Een nieuwe analyse van deze preventiestudie na vijf jaar follow-up laat echter een genuanceerder beeld zien, waarbij de ACPA-status van de patiënt een wezenlijk verschil maakt, aldus reumatoloog Annette van der Helm-van Mil van het LUMC. Reumatoïde artritis (RA) is een chronische ziekte, vertelt Van der Helm-van Mil. “Het doel van de TREAT EARLIER-studie was na te gaan of we dit chronische karakter kunnen voorkomen door eerder dan we nu gewend zijn een behandeling met methotrexaat in te zetten.” Het gaat daarbij om mensen met klachten die passen bij RA, zoals pijnlijke gewrichten of stijfheid in de ochtend, maar bij wie nog geen sprake is van klinisch gezwollen gewrichten. “Dat noemen we ook wel ‘clinically suspect arthralgia’ (CSA). Deze mensen worden normaliter naar huis gestuurd met het advies om terug te komen als de gewrichten dik worden (‘bellen bij zwellen’). Maar dan zijn we eigenlijk al te laat met het beginnen van de behandeling en dat voelde niet goed.” “Als de biologie anders is, kan de werkzaamheid van een behandeling wellicht ook verschillen” Reumatoloog Annette van der Helm-van Mil TREAT EARLIER Daarom zetten Van der Helm-van Mil en collega’s zo’n twaalf jaar geleden de TREAT EARLIER-studie op. In dit onderzoek werden 236 mensen met CSA uit ziekenhuizen in het zuiden en westen van Nederland gerandomiseerd tussen behandeling met methotrexaat of placebo gedurende één jaar. Vervolgens werden zij vijf jaar gevolgd. Eerder liet de studie na twee jaar follow-up zien dat behandeling met methotrexaat de inflammatoire klachten wel
 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Apothekers krijgen vergoeding voor therapietrouw­gesprekken

Therapietrouwgesprekken door apothekers worden in Noord-Limburg bij wijze van proef vergoed. Apotheker Erna Mombarg legt uit wat deze gesprekken opleveren. “Ik krijg uit het hele land van collega’s reacties: ‘Hoe heb je dit voor elkaar gekregen?’”

Als oorlog de zorg op de proef stelt

Bij een grootschalig conflict zullen ook Nederlandse ziekenhuizen grote aantallen gewonde militairen moeten opvangen. Traumachirurg en militair Eelco Huizinga vertelt wat dat van de zorg kan vragen. “Als zorgprofessional moet je je afvragen: wat wordt er van mij verwacht?”

Wacht niet tot de patiënt zich uitspreekt

Patiënten lijken tegenwoordig mondiger dan ooit. Maar vijftig jaar onderzoek laat een ander beeld zien. Mondigheid blijkt bovendien niet alleen iets van de patiënt: ook de zorgverlener bepaalt hoeveel ruimte een patiënt krijgt, stelt Sandra van Dulmen.

Casus: vrouw met pijn op de borst na kankerdiagnose

Een 73-jarige vrouw bezoekt de Spoedeisende Hulp vanwege misselijkheid, kortademigheid en acute pijn op de borst. Een paar dagen ervoor kreeg zij te horen dat zij waarschijnlijk uitgezaaide alvleesklierkanker heeft. Wat is uw diagnose?

Gebrek aan samenwerking remt inzet van AI in de zorg

Veel AI-toepassingen voor de zorg bereiken de werkvloer niet. Sara Ben Hmido onderzocht welke barrières implementatie in de weg staan en legt uit waarom samenwerking vanaf het begin cruciaal is. “Als AI-ontwikkelaar moet je vanaf het begin optrekken met zorgverleners.”

Casus: vrouw met symptomatisch galsteenlijden zonder cholecystitis

Een 41-jarige vrouw bezoekt de SEH vanwege buikpijn. Echografie van het abdomen toont een dunwandige galblaas gevuld met concrementen en verwijde galwegen. De radioloog concludeert dat er sprake is van choledocholithiasis zonder cholecystitis. Wat is uw beleid?

Voorkom aangeleerde hulpe­­loosheid: laat zorgprofessionals zelf met oplos­­singen komen

Als zorgprofessionals herhaaldelijk ervaren dat hun inbreng niets verandert, kunnen ze stoppen met meedenken. Kjeld Aij legt uit hoe kleine verbeteringen en meer invloed op de werkvloer aangeleerde hulpeloosheid kunnen voorkomen. “Er is bijna altijd enige invloed, hoe klein ook.”

Op het spoor van een intoxicatie

Volgens SEH-arts en toxicoloog Femke Gresnigt ontbreekt een intoxicatie nog te vaak in de differentiaaldiagnose. “Soms denken we daar pas aan als andere oorzaken zijn uitgesloten. Dan kan er al kostbare tijd verloren zijn gegaan.”

Casus: progressieve kortademigheid na embolisatie van een varicocele

Een 36-jarige man presenteert zich op de SEH met toenemende kortademigheid, hoesten, algehele malaise en koorts. Negen dagen ervoor heeft hij een endovasculaire embolisatie met cyanoacrylaat ondergaan vanwege een symptomatische varicocele. Wat is uw diagnose?

Meer halen uit bestaande medicijnen

Een verminderde nierfunctie betekende lange tijd dat pemetrexed geen behandeloptie was. Rob ter Heine en Nikki Bleijs-de Rouw onderzochten hoe dit toch veilig kan worden ingezet en lieten zien hoeveel winst te behalen valt met onderzoek naar bestaande geneesmiddelen.


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »