DOQ

De top is niet het doel

Wie voor het eerst boven de 2.500 m slaapt, merkt dat het lichaam zich niet zomaar laat negeren. De ademhaling verandert, de hartslag stijgt en een rustige nacht is niet meer vanzelfsprekend. Voor cardiothoracaal anesthesioloog Remco Berendsen van het LUMC begint daar de fascinatie die hem al sinds zijn studietijd bezighoudt: hoe past het menselijk lichaam zich aan wanneer de omstandigheden extremer worden?

Tijdens zijn studie geneeskunde ontdekt Berendsen het rotsklimmen. Met vrienden trekt hij naar Frankrijk en België en via de Amsterdamse Studenten Alpen Club maakt hij kennis met het alpinisme. Vanaf dat moment ontwikkelen zijn belangstelling voor de geneeskunde en zijn interesse voor de bergen zich min of meer parallel. Terwijl hij zich verdiept in de fysiologie en later de anesthesiologie, trekt hij steeds vaker de bergen in. Tijdens zijn opleiding tot anesthesioloog volgt in 2006 een hoogtepunt: een beklimming van de Cho Oyu in de Himalaya, met 8.201 meter de zesde hoogste berg ter wereld. De expeditie doet hij zonder extra zuurstof. Rond dezelfde periode begint hij zich ook intensiever met hoogtegeneeskunde bezig te houden.

“Het lichaam kan zich aanpassen aan omstandigheden die onverenigbaar lijken met leven”

Cardiothoracaal anesthesioloog Remco Berendsen

Een fysiologisch laboratorium

Voor Berendsen vormen de bergen vooral een plek waar de fysiologie zichtbaar wordt. Op grot

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

‘Tip patiënten de mediterrane leef­stijl’

Volgens cardioloog Annemieke Jansen gaan gezond en lekker uitstekend samen in het mediterrane dieet. Samen met haar zus schrijft ze hierover kookboeken. “Schrijf patiënten de mediterrane leefstijl voor, er valt zoveel mee te winnen!”

Casus: patiënt uit een zonnig land met schilferende huidafwijking

Een 66-jarige man heeft sinds drie maanden een schilferende huidafwijking op het linker scheenbeen. De plek jeukt soms licht, is niet pijnlijk en heeft niet gebloed. Patiënt is opgegroeid in een zonnig land en is in het verleden vaak door de zon verbrand. Wat is uw diagnose?

‘Een cruiseschip is een prachtig model om infectie­ziekten te bestuderen’

Arts-microbioloog Jan Sinnige deed onderzoek op een schip met een buiktyfus-uitbraak en ontdekte daar wat de oorzaak was. Hij legt uit wat we kunnen leren over infectieziekten op cruiseschepen. “In de gesloten omgeving van een schip wordt zichtbaar wat op het vasteland vaak verborgen blijft.”

Bij evenementen­­zorg valt de traditionele hiërarchie weg

Lianne Scholten vertelt hoe medische zorg wordt georganiseerd op grote evenementen, van festivals tot hardloopwedstrijden. “Als op het Formule 1-circuit een coureur met 300 km/uur crasht, telt elke seconde.”

Casus: man met hematurie, mictieklachten en afwijkingen in de blaas

Een 66-jarige man bezoekt de polikliniek Urologie vanwege macroscopische hematurie en mictieklachten. Hij heeft al jaren een slappe straal en moeite met helemaal leegplassen. Ook moet hij één tot twee keer per nacht plassen. Wat is uw diagnose?

‘Elk specialisme moet op zoek naar zijn eigen fietshelm-project’

Marcel Aries combineert zijn werk als intensivist met een nieuwe rol als preventie-intensivist. Hij pleit ervoor dat iedere medisch specialist zich inzet voor preventie van vermijdbare aandoeningen en letsels. “Ik zie zoveel ellende die te voorkomen is.”

‘De Nutritheker’: medicatie­gebruik terug­dringen door verbete­ring van leefstijl

Rinske Pauw verruilde de ziekenhuisapotheek voor een praktijk waarin medicatie, voeding en leefstijl samenkomen. “Het heeft me altijd geboeid hoe je door preventie mensen gezond kunt houden, met zo min mogelijk medicatie.”

‘Dokter, hoe is het met mijn frame?’

Meer dan veertig jaar stond wielerarts Jos Benders midden in het peloton om acute medische zorg te verlenen. Nu hij het stokje overdraagt, blikt hij terug op een tijd vol mooie herinneringen én uitdagingen. “Ik was als eerste arts bij geletruidrager Fabian Cancellara.”

‘Claimende en eisende patiënten maken de werk­druk onhoudbaar’

Dermatoloog Annemie Galimont stopte met haar specialisatie ‘eczeem’. Het grensoverschrijdende gedrag waar ze mee te maken kreeg, werd haar te veel. “Jij hebt een weekendje getiktokt en komt míj vertellen hoe ik mijn werk moet doen?”

Patiënten positief over doorgebruik van thuis­medicatie in het ziekenhuis

In Rijnstate mogen patiënten hun thuismedicatie doorgebruiken tijdens een opname. Claudia Heijens vertelt wat dit oplevert. “We moeten niet voor 100% het proces willen controleren, maar ook dingen los durven laten.”


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »