DOQ

Diepe remissie na een jaar voorkómt progressie van vroege Crohn

Bij patiënten met vroege, matige tot ernstige ziekte Crohn gaat het induceren van een diepe remissie gepaard met een afgenomen risico op ziekteprogressie gedurende een mediane periode van drie jaar. Dat verband blijkt niet afhankelijk van de keuze voor strakke ziektecontrole of een conventioneel beleid, zo is gevonden in een follow-upanalyse van de CALM-studie.

Ondanks de vooruitgang in de medicamenteuze behandeling van Crohn, vooral door de introductie van biologicals, ontstaat bij veel patiënten op termijn ziekteprogressie en blijven operaties en ziekenhuisopnames nodig.

Vroege interventie

Bij andere immuun-gemedieerde ziekten, zoals reumatoïde artritis, hebben onderzoeken naar ziekte-modificerende behandelingen aangetoond dat door het vroegtijdig inzetten van een effectieve behandeling de langetermijnuitkomsten van patiënten kunnen verbeteren. Om op eenzelfde wijze het natuurlijke beloop van Crohn te verbeteren, is er steeds meer interesse voor vroege interventie, treat-to-target en strakke ziektecontrole.

(Foto: Pixabay)

Bereiken van remissie

Het vroegtijdig inzetten van TNF-remmers bij patiënten met recent gediagnosticeerde matige tot ernstige Crohn resulteert in hogere respons- en remissiepercentages, zo is gevonden in post-hocanalyses van klinische trials. Een consensusrapport benadrukt het belang van treat-to-target, waarbij een diepe remissie, gedefinieerd als het verdwijnen van de symptomen en een objectief herstel van het ontstekingsproces bij endoscopie, het target is.

De CALM-studie heeft onlangs aangetoond dat strakke ziektecontrole, waarbij de behandeling wordt geëscaleerd op basis van objectieve ontstekingsmarkers (fecaal calprotectine en C-reactief proteïne) in aanvulling op de symptomen, een effectieve strategie is om een endoscopische en diepe remissie te bereiken.

Verder kwam uit de CALM-studie naar voren dat een strakke ziektecontrole de kans op een endoscopische en diepe remissie vergroot bij patiënten met vroege Crohn. Er waren echter geen gegevens over de impact van het bereiken deze remissiedoelstellingen op de ziekteprogressie op de lange termijn.

Vroegtijdige behandeling

In de CALM-studiepopulatie zijn de deelnemende patiënten vroeg in hun ziektebeloop met een TNF-remmer gestart, waarbij de endoscopische activiteit op prospectieve wijze en middels een gevalideerde score is beoordeeld. Hierdoor kon vastgesteld worden wat de impact op de lange termijn was van het bereiken van een therapeutisch target bij patiënten met vroege Crohn. In de huidige follow-upanalyse is specifiek gekeken naar de impact van het bereiken van vroege diepe en endoscopische remissie op de ziekteprogressie op de lange termijn.

De follow-upgegevens van 122 patiënten (gemiddelde leeftijd 31,2 jaar) met vroege, matige tot ernstige Crohn (mediane ziekteduur van 0,2 jaar) zijn geanalyseerd. De patiënten werden willekeurig toegewezen aan:

  • strakke controlestrategie, waarbij de behandeling geïntensiveerd werd op basis van fecaal calprotectinespiegel, CRP-spiegel en symptomen; of
  • conventioneel beleid.

De patiënten werden gecategoriseerd op basis van de aan- of afwezigheid van een diepe remissie, gedefinieerd als een score voor de endoscopische ziekte-ernst van < 4, zonder diepe ulceraties of behandeling met steroïden, gedurende ≥ 8 weken, aan het einde van de follow-upperiode van mediaan drie jaar.

Minder nadelige uitkomsten

Het primaire eindpunt was een samenstelling van belangrijke nadelige uitkomsten die wezen op ziekteprogressie gedurende de follow-upperiode. Die uitkomsten waren nieuwe inwendige fistels of abcessen, stricturen, perianale fistels of abcessen, of ziekenhuisopname of chirurgie vanwege Crohn.

Tijdens de follow-upperiode traden bij 34 patiënten (27,9%) ernstige nadelige uitkomsten op. Bij patiënten bij wie aan het einde van de studieperiode de ziekte in een diepe remissie was, waren tijdens de follow-upperiode significant minder ernstige nadelige uitkomsten opgetreden (p = 0,01). Na aanpassing voor potentiële confounders was diepe remissie geassocieerd met een lager risico op ernstige nadelige uitkomsten (aangepaste hazard ratio 0,19).


Ungaro RC, Yzet C, Bossuyt P, et al. Deep Remission at 1 Year Prevents Progression of Early Crohn’s Disease. Gastroenterology. 2020 Mar 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Deep+Remission+at+1+Year+Prevents+Progression+of+Early+Crohn%27s+Disease.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Casus: patiënte met dyspnoe en oedeem in het gelaat

Een 66-jarige vrouw presenteert zich met sinds drie weken progressief verminderde inspanningstolerantie en met name ’s ochtends een zwelling van het gelaat. Overdag verbeteren de klachten deels. Wat is uw diagnose?

Wat je verwacht, voel je: wat zorgverleners kunnen leren van placebo-effecten

Wat patiënten verwachten, beïnvloedt direct hoe zij pijn of bijwerkingen ervaren. Henriët van Middendorp legt uit hoe placebo- en nocebo-effecten werken, en hoe zorgverleners deze bewust en ethisch kunnen inzetten in de praktijk.

Trots op goed werkend meld­systeem voor bijwerk­ingen

Agnes Kant wijst op het belang van meer onderzoek naar bijwerkingen en roept zorgverleners op te blijven melden bij het Bijwerkingenmeldsysteem. “Van 70% van de geneesmiddelen is nog onduidelijk of deze veilig tijdens de zwangerschap gebruikt kunnen worden.”

Wandelend naar een betere gezondheid

Matthijs van der Poel combineert als huisarts en sportliefhebber zorg en beweging. Met stichting Looprecept wandelt hij wekelijks met patiënten – goed voor lijf, hoofd én verbinding. “Het is heel laagdrempelig en dat verklaart denk ik ook het succes.”

De patiënt doet lastig, en dan?

Patiënten met een persoonlijkheidsstoornis kunnen soms veel losmaken, zowel in het behandeltraject als bij de arts. Thom van den Heuvel geeft handvatten voor het omgaan met deze patiëntengroep. “Het contact vraagt meer tijd en legt tegelijk emotionele druk op de arts."

Vind meertalige zorgverleners via ikspreekmeerdan.nl

Als anios in een huisartsenpraktijk in Amsterdam merkte Daan Frehe dat taal voor veel patiënten een barrière vormt voor het krijgen van goede zorg. “Via ikspreekmeerdan.nl kan nu een zorgverlener met een gedeelde taal en cultuur gevonden worden. Dat is enorm waardevol.”

Casus: man met een veranderde vlek op het been

Een 72-jarige man presenteert zich op uw spreekuur met een veranderde plek op het bovenbeen rechts. De vlek is gegroeid en van kleur veranderd. De patiënt heeft een licht huidtype en een voorgeschiedenis van basaalcelcarcinoom. Wat is uw diagnose?

Maak van wachttijd in de ggz hersteltijd: vijf praktische adviezen

Sanne Booij en Christien Slofstra willen af van de stille wachttijd in de ggz. Met hulp van de huisarts kan het herstel al beginnen, nog vóór de intake. “Deze periode hoeft geen verloren tijd te zijn.”

Beteugelen geneesmiddel­prijzen noodzakelijk voor betaalbare zorg

Wilbert Bannenberg strijdt met Stichting Farma ter Verantwoording tegen excessieve geneesmiddelprijzen. Zijn missie: winsten beteugelen om zorg toegankelijk te houden. “Geneesmiddelprijzen moeten beteugeld gaan worden, anders wordt de zorg onbetaalbaar.”

Casus: vrouw met veranderd defecatiepatroon

Een vrouw wordt naar de polikliniek gestuurd in verband met een veranderd defecatiepatroon. Ze heeft wat frequenter dan gebruikelijk ontlasting. Er zijn wat vage buikklachten in de zin van rommelingen en krampen. Ze gebruikt geen medicatie. Wat is uw diagnose?