DOQ

Drs. Wilmer: ‘Vaak zit samen beslissen in subtiliteiten’

Een patiënt die je bijblijft, die impact heeft. Veel artsen denken dat ze goede een-tweetjes maken met hun patiënten, maar de waarheid is vaak anders. Zo ontdekte klinisch geriater drs. Judith Wilmer van het Catharina Ziekenhuis dat haar goedbedoelde vraag aan het eind van het consult niet altijd het gewenste effect heeft. Samen met de polikliniek Geriatrie heeft ze nu werk gemaakt van samen beslissen. “Patiënten die gemotiveerder zijn voor hun behandeling. Betere behandelresultaten. Resultaten die aansluiten bij de precieze situatie van de patiënt. Artsen die hierdoor meer voldoening van hun werk hebben. Zie hier belangrijke voordelen die kunnen worden bereikt met samen beslissen. Het is niet verwonderlijk dat het Hoofdlijnenakkoord medisch-specialistische zorg streeft naar meer aandacht voor samen beslissen”, zegt klinisch geriater drs. Judith Wilmer. Klinisch Geriater drs. Judith Wilmer “De meeste dokters zijn zich ook bewust van de voordelen”, vervolgt ze. “Maar het opmerkelijke is: uit observatieonderzoek blijkt dat de meeste artsen dénken dat ze al veel aan samen beslissen doen, terwijl het slechts in een derde tot een kwart van de gevallen daadwerkelijk gebeurt. De arts geeft bijvoorbeeld tijdens het consult niet expliciet aan dat er een beslismoment over de behandeling nadert. Of de dokter bespreekt niet alle behandelopties met de patiënt, maar maakt een selectie zonder de patiënt inspraak te geven.” ‘Samen beslissen komt pas werkelijk goed van de grond als dokters én patiënten erin worden getraind. Andere interpretatie Wilmer kan ook een voorbeeld geven uit haar eigen patiëntcontacten. “Ik had altijd het idee dat ik ruimte liet voor vragen. Aan het eind van het consult zei ik steevast tegen de patiënt: heeft u nog vragen? Tijdens een training leerde ik dat veel patiënten dit interpreteren
 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Apothekers krijgen vergoeding voor therapietrouw­gesprekken

Therapietrouwgesprekken door apothekers worden in Noord-Limburg bij wijze van proef vergoed. Apotheker Erna Mombarg legt uit wat deze gesprekken opleveren. “Ik krijg uit het hele land van collega’s reacties: ‘Hoe heb je dit voor elkaar gekregen?’”

Als oorlog de zorg op de proef stelt

Bij een grootschalig conflict zullen ook Nederlandse ziekenhuizen grote aantallen gewonde militairen moeten opvangen. Traumachirurg en militair Eelco Huizinga vertelt wat dat van de zorg kan vragen. “Als zorgprofessional moet je je afvragen: wat wordt er van mij verwacht?”

Wacht niet tot de patiënt zich uitspreekt

Patiënten lijken tegenwoordig mondiger dan ooit. Maar vijftig jaar onderzoek laat een ander beeld zien. Mondigheid blijkt bovendien niet alleen iets van de patiënt: ook de zorgverlener bepaalt hoeveel ruimte een patiënt krijgt, stelt Sandra van Dulmen.

Casus: vrouw met pijn op de borst na kankerdiagnose

Een 73-jarige vrouw bezoekt de Spoedeisende Hulp vanwege misselijkheid, kortademigheid en acute pijn op de borst. Een paar dagen ervoor kreeg zij te horen dat zij waarschijnlijk uitgezaaide alvleesklierkanker heeft. Wat is uw diagnose?

Gebrek aan samenwerking remt inzet van AI in de zorg

Veel AI-toepassingen voor de zorg bereiken de werkvloer niet. Sara Ben Hmido onderzocht welke barrières implementatie in de weg staan en legt uit waarom samenwerking vanaf het begin cruciaal is. “Als AI-ontwikkelaar moet je vanaf het begin optrekken met zorgverleners.”

Casus: vrouw met symptomatisch galsteenlijden zonder cholecystitis

Een 41-jarige vrouw bezoekt de SEH vanwege buikpijn. Echografie van het abdomen toont een dunwandige galblaas gevuld met concrementen en verwijde galwegen. De radioloog concludeert dat er sprake is van choledocholithiasis zonder cholecystitis. Wat is uw beleid?

Voorkom aangeleerde hulpe­­loosheid: laat zorgprofessionals zelf met oplos­­singen komen

Als zorgprofessionals herhaaldelijk ervaren dat hun inbreng niets verandert, kunnen ze stoppen met meedenken. Kjeld Aij legt uit hoe kleine verbeteringen en meer invloed op de werkvloer aangeleerde hulpeloosheid kunnen voorkomen. “Er is bijna altijd enige invloed, hoe klein ook.”

Op het spoor van een intoxicatie

Volgens SEH-arts en toxicoloog Femke Gresnigt ontbreekt een intoxicatie nog te vaak in de differentiaaldiagnose. “Soms denken we daar pas aan als andere oorzaken zijn uitgesloten. Dan kan er al kostbare tijd verloren zijn gegaan.”

Casus: progressieve kortademigheid na embolisatie van een varicocele

Een 36-jarige man presenteert zich op de SEH met toenemende kortademigheid, hoesten, algehele malaise en koorts. Negen dagen ervoor heeft hij een endovasculaire embolisatie met cyanoacrylaat ondergaan vanwege een symptomatische varicocele. Wat is uw diagnose?

Meer halen uit bestaande medicijnen

Een verminderde nierfunctie betekende lange tijd dat pemetrexed geen behandeloptie was. Rob ter Heine en Nikki Bleijs-de Rouw onderzochten hoe dit toch veilig kan worden ingezet en lieten zien hoeveel winst te behalen valt met onderzoek naar bestaande geneesmiddelen.


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »