DOQ

Eerstelijns ABCP beter dan ACP en BCP bij niet-plaveiselcel-NSCLC

Atezolizumab in combinatie met bevacizumab, carboplatine en paclitaxel-chemotherapie (ABCP) lijkt een aanvaardbaar en beheersbaar bijwerkingenprofiel te hebben in vergelijking met atezolizumab-carboplatine-paclitaxel (ACP) en bevacizumab-carboplatine-paclitaxel (BCP) bij de eerstelijnsbehandeling van patiënten met niet-plaveiselcel-niet-kleincellig longcarcinoom (NSCLC). De tolerantie voor de behandeling verschilde tussen de inductie- en onderhoudsfasen in de behandelgroepen van de IMpower150-studie.

Door het beschikbaar komen van immuuntherapie, onder andere PD-L1- en PD-1-remmers is het aantal behandelopties voor patiënten met gemetastaseerd NSCLC aanzienlijk uitgebreid. In de eerstelijns setting kunnen PD-1-remmers gegeven worden als monotherapie aan patiënten met een PD-L1-expressie van ≥ 1% en kunnen PD-L1- en PD-1-remmers gecombineerd worden met platinadoublet-chemotherapie met en zonder pemetrexed of bevacizumab. Omdat deze combinaties regelmatige gebruikt worden in de klinische praktijk, is een beter begrip van het bijwerkingenprofiel van de in deze combinaties gebruikte geneesmiddelen nodig. 

(bron foto iStock)

Atezolizumab, bevacizumab en combinatie daarvan

De PD-L1-remmer atezolizumab verbetert de algehele overleving (OS) in vergelijking docetaxel bij eerder behandelde NSCLC-patiënten, onafhankelijk van de PD-L1-expressie. Daarnaast verbeterde de kwaliteit van leven bij behandeling met atezolizumab versus docetaxel, zoals gevonden bij evaluatie van door de patiënt gerapporteerde uitkomstmaten (PRO’s).

De VEGF-remmer bevacizumab remt naast de angiogenese ook de VEGF-gemedieerde immunosuppressie. Bevacizumab kan daarom de antitumoractiviteit van atezolizumab verhogen. 

ABCP resulteerde in een verbeterde progressievrije overleving (PFS) en OS in vergelijking met BCP (hazard ratio voor PFS 0,59 en voor OS 0,76). Deze combinatie is goedgekeurd in de Verenigde Staten, de Europese Unie en elders voor de eerstelijnsbehandeling van gemetastaseerd niet-plaveiselcel NSCLC. Het algehele bijwerkingenprofiel van ABCP was in overeenstemming met dat van de individuele geneesmiddelen. Er werden geen nieuwe veiligheidssignalen waargenomen.

Veiligheid en PRO’s

In deze analyse zijn de veiligheid en PRO’s geëvalueerd bij toevoeging van atezolizumab aan chemotherapie met en zonder bevacizumab bij patiënten met niet-plaveiselcel NSCLC. Patiënten kregen willekeurig atezolizumab, carboplatine en paclitaxel (ACP), ABCP of BCP. Van de intention-to-treat-populatie die een of meer doses van een studiemedicatie kregen, waren de gegevens van 400 patiënten uit de ACP-groep, 393 patiënten uit de ABCP-groep en 394 patiënten uit de BCP-groep, wat betreft de veiligheid. 

Een groter percentage patiënten had graad 3/4 behandeling-gerelateerde AE’s gedurende de inductie- versus onderhoudsfase (tabel 1). 

GroepenInductie-faseOnderhouds-
fase
Ernstige AE’s tijdens inductie
fase
Ernstige AE’s tijdens onderhouds
fase
ACP40,5%8,2%28,3%20,0%
ABCP48,6%21,2%28,5%26,3%
BCP44,7%11,1%26,4%13,0%
Tabel 1. Graad 3/4 behandeling-gerelateerde AE’s gedurende de inductie- versus onderhoudsfase

De PRO’s geven een weerspiegeling de minimale therapeutische burden, zoals de gezondheid-gerelateerde kwaliteit van leven en symptomen. PRO’s, een secundair eindpunt, werden geëvalueerd met behulp van vragenlijsten van de EORTC naar de kwaliteit van leven: de EORTC QLQ-Core 30 en de EORTC QLQ-Lung Cancer 13. Op baseline voltooide > 88% van de patiënten de PRO-vragenlijsten. Dat percentage bleef ≥ 70% tijdens de meeste studiebezoeken. 

Geen slechtere gezondheidstoestand

De deelnemende patiënten rapporteerden gemiddeld geen klinisch relevante verslechtering van de algemene gezondheidstoestand of het lichamelijk functioneren tot aan de dertiende kuur. De patiënten in de verschillende groepen beoordeelden veel voorkomende symptomen bij behandeling met chemo- en immunotherapie op eenzelfde manier.


Reck M, Wehler T, Orlandi F, et al. Safety and Patient-Reported Outcomes of Atezolizumab Plus Chemotherapy With or Without Bevacizumab Versus Bevacizumab Plus Chemotherapy in Non-Small-Cell Lung Cancer. J Clin Oncol. 2020;38:2530-2542. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32459597/

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Hoe AI no-shows in het ziekenhuis terugdringt

Met AI kunnen patiënten worden herkend die hun afspraak dreigen te missen, laten Annabel Seffelaar en Siem Aarts zien. Zo kunnen zij tijdig herinnerd worden aan hun afspraak. “Elke week halen we er zeker zes of zeven patiënten uit die de afspraak totaal vergeten waren.”

Meer aandacht nodig voor de basisarts

In de zorg zijn veel openstaande vacatures en de werkdruk stijgt. Een van de oorzaken: het tekort aan basisartsen. De Jonge Specialist probeert het tij te keren. Maar het is een complex vraagstuk, vertellen bestuursleden Phebe Berben en Leene Vermeulen.

Casus: vrouw die niet kan boeren

Een 23-jarige vrouw klaag over een lang aanhoudend drukkend gevoel achter het sternum, met name na de maaltijd. Het lukt haar dan niet om te boeren. Braken zorgt meestal snel voor verlichting van de klachten. Wat is uw diagnose?

Waarom praten over wat écht telt eerder moet beginnen

In de palliatieve fase ervaren patiënten met gevorderde kanker vaak minder keuzevrijheid dan artsen denken, blijkt uit promotieonderzoek van Daisy Ermers. Gesprekken over wat voor patiënten echt belangrijk is, komen vaak laat op gang.

Weg met de dokter: de positieve werking van natuur op gezondheid

Contact met de natuur kan stress verminderen en het welzijn verbeteren, vertelt huisarts Pim van den Dungen. Een ervaring die hij graag wil delen met andere zorgverleners. Ook in de spreekkamer ziet hij kansen voor natuur in de zorg.

Casus: man met verlies van intimiteit na prostaat­kanker­behandeling

Een 58-jarige man komt bij de medisch seksuoloog vanwege verlies van intimiteit na prostaatkankerbehandeling. Sildenafil heeft een matig effect gehad en de voorgeschreven vacuümpomp gebruikt hij niet. Wat is het meest aangewezen beleid?

Tegenwicht bieden zonder te schreeuwen

Veel adviezen over keel, neus en oren worden al generaties lang doorgegeven, vaak zonder dat ze kloppen. KNO-arts Veronique van den Heuvel maakt korte uitlegvideo’s op social media. Niet om met het vingertje te wijzen, maar om houvast te bieden bij alledaagse klachten.

Casus: vrouw met pijn bij vrijen na de overgang

Een 52-jarige, postmenopauzale vrouw ervaart sinds anderhalf jaar pijn bij het vrijen. Ook heeft ze afnemende seksuele verlangens, wat leidt tot spanningen in de relatie met haar man. Ze heeft nog steeds behoefte aan intimiteit. Wat is uw beleid?

Het vak is prachtig, de randvoorwaarden knellen

De bevlogenheid onder artsen is groot, blijkt uit de Loopbaanmonitor Medisch Specialisten 2024. Tegelijkertijd neemt de ontevredenheid over werkdruk toe. Volgens Kirsten Dabekaussen, voorzitter van De Jonge Specialist, is dat geen tegenstelling, maar een spanningsveld.

Tactvol medicatieadvies geven bij laag­geletterdheid

Moeite met lezen en schrijven leidt geregeld tot verkeerd medicijngebruik, zegt Laura Vlijmincx. Met extra uitleg en eenvoudiger etiketteksten probeert zij dit probleem in de apotheek te verkleinen. “Er heerst een taboe op, dus mensen melden het niet spontaan.”