DOQ

Hoger risico op HVZ bij transgenders vraagt om regelmatige controle van leefstijl, bloeddruk, lipidenspectrum en glucoselevels

Transvrouwen die hormonen gebruiken hebben een hoger risico op hart- en vaatziekten. Stolsels in aderen (veneuze trombo-embolieën ) en herseninfarcten en –bloedingen (cerebrovasculair accidenten) komen bij hen vaker voor dan in controlegroepen met mannen of vrouwen. Dit is een van de conclusies van de studie die is gepubliceerd in Circulation, een wetenschappelijk tijdschrift van de American Heart Association.

Transvrouwen hebben het  mannelijk geslacht toegewezen gekregen bij de geboorte, maar hebben een vrouwelijke genderidentiteit. Om hun geslacht en identiteit meer in evenwicht te brengen gebruiken zij hormonen (oestrogenen en/of anti-androgenen). De onderzoekers van het Kennis- en Zorgcentrum voor Genderdysforie in het Amsterdam UMC vonden tevens dat deze transvrouwen een verhoogd risico op een hartinfarct hebben in vergelijking met een controlegroep vrouwen. Dit laatste geldt ook voor transmannen, die het vrouwelijk geslacht toegewezen hebben gekregen bij geboorte, maar een mannelijke genderidentiteit hebben. Ook zij gebruiken hormonen (testosteron) om geslacht en identiteit meer in evenwicht te brengen.

Beperking

De opzet van de studie liet het niet toe om oorzaak en gevolg te kunnen koppelen. Daarom kunnen de onderzoekers geen uitspraak doen over de oorzaak van de verhoogde cardiovasculaire risico’s. Hoewel het mogelijk is dat hormonale therapie een rol speelt, benadrukken zij dat leefstijl en zaken die stress veroorzaken waarschijnlijk ook een grote rol spelen. Over het algemeen ervaren transgender personen meer (psychosociale) stress dan andere personen. Daarnaast denken de onderzoekers, op basis van hun klinische ervaring, dat roken en overgewicht meer voorkomt in de transgender populatie in vergelijking met de overige populatie.

Waarschuwing

Hoewel verder onderzoek nodig is om meer inzicht te krijgen in de verantwoordelijke factoren, denken de onderzoekers dat goede monitoring van risicofactoren en het geven van leefstijladviezen, voor en gedurende de hormoontherapie, het risico op cardiovasculaire aandoeningen in transgender personen kan verkleinen. Dit sluit aan bij het advies van de Endocrine Society om in transgender personen die hormonen gebruiken regelmatig de leefstijl, bloeddruk, lipidenspectrum en glucoselevels te controleren.

Bron: Amsterdam UMC
Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

‘Voor dak- en thuislozen zet ik graag een stapje extra’

Dak- en thuislozen vragen om meer dan een standaardconsult, ervaart huisarts Laura de Jong. Ze beschrijft hoe laagdrempelige straatzorg, volharding en kleine gebaren het verschil kunnen maken bij complexe problematiek. “Soms is één ‘fuck off’ minder al winst.”

Verder zoeken bij onverklaarde klachten

Wat doe je als alle diagnostische sporen doodlopen? Tonnie van Kessel en Charles Verhoeff vertellen hoe de artsen van stichting De Witte Raven blijven zoeken naar verklaringen voor onverklaarde klachten. “We draaien op donaties, subsidies en veel onbetaalde inzet.”

Flexibilisering is geen luxe, maar een voorwaarde

Steeds meer aios werken parttime, maar toch blijft 0,8 fte vaak de norm. Lara Teheux ziet hoe dat schuurt en pleit voor een fundamenteel ander gesprek over wat goed opleiden eigenlijk is. “We verliezen mensen omdat de werkomgeving als te weinig flexibel wordt ervaren.”

Casus: man met een laesie op het scheenbeen

Een 72-jarige man komt voor een beoordeling van meerdere plekjes op het lichaam. Een laesie op het rechter scheenbeen valt op. Volgens de man is deze donkerder geworden, maar verder heeft hij er geen klachten aan. Wat is uw diagnose?

Casus: man met anurie sinds enkele dagen

Een 58-jarige man bezoekt de SEH vanwege flankpijn beiderzijds en anurie sinds enkele dagen. Hij heeft geen koorts of mictieklachten. Echografie van de nieren toont bilaterale hydronefrose. Wat is uw diagnose?

De grenzen van goedbedoelde zorg

In de zorg mikken we hoog. We streven naar perfectie, in hoe we naar gezondheid kijken en hoe we zorg organiseren. Volgens uroloog Stefan Haensel wringt het juist daar. “Door te accepteren dat 90% van perfect genoeg kan zijn, laten we het idee los dat alles oplosbaar is.”

Onderwijs, onderzoek en zorgpraktijk bundelen de krachten

Hoe breng je innovatie écht op de werkvloer? Harmieke van Os-Medendorp en Marcelle Rittershaus-Kuijpers laten zien hoe leer- en innovatienetwerken studenten en zorgprofessionals samen laten werken aan praktische verbeteringen in de zorg.

Vul zneller ZN-formulieren in met app van jonge cardiologen

Administratieve rompslomp rond ZN-formulieren kan een stuk sneller, laat cardioloog Laurens Swart zien met de app zneller. Met enkele klikken zijn formulieren ingevuld en verzonden. “Het ZN-formulier is voor driekwart van de medicijnen een wassen neus.”

Hoe AI no-shows in het ziekenhuis terugdringt

Met AI kunnen patiënten worden herkend die hun afspraak dreigen te missen, laten Annabel Seffelaar en Siem Aarts zien. Zo kunnen zij tijdig herinnerd worden aan hun afspraak. “Elke week halen we er zeker zes of zeven patiënten uit die de afspraak totaal vergeten waren.”

Casus: vrouw die niet kan boeren

Een 23-jarige vrouw klaagt over een lang aanhoudend drukkend gevoel achter het sternum, met name na de maaltijd. Het lukt haar dan niet om te boeren. Braken zorgt meestal snel voor verlichting van de klachten. Wat is uw diagnose?