DOQ

‘Er is een trend naar meer visuele informatie’

Pictogrammen kunnen helpen om geneesmiddelengebruik beter te begrijpen. Daarom startte het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) het project ‘Samen naar Duidelijke Medicijnpictogrammen’. In samenwerking met zestien andere partijen, waaronder apothekersorganisatie KNMP, ontstond een serie van ruim vijftig pictogrammen bedoeld voor landelijk uniform gebruik. Apotheker Yara Mangindaan van het CBG en Nike Everaarts-de Gruyter, apotheker bij de KNMP, lichten het project graag toe.

Patiënten kunnen soms heel eigen opvattingen hebben over hoe je een geneesmiddel gebruikt, weet Mangindaan, die werkt als apotheker Patiënteninformatie bij het CBG en het project coördineerde. “Voor ons als apothekers is de juiste toedieningsroute van een geneesmiddel gesneden koek, maar voor patiënten blijkt dit niet altijd vanzelfsprekend te zijn. Zo hoorde ik van een apotheker een verhaal over een patiënt die vaginale ovules oraal had ingenomen. Goed gebruik van geneesmiddelen is cruciaal voor de werking. Pictogrammen kunnen hieraan bijdragen.” Everaarts-de Gruyter maakt dit concreet: “Een auto met een rood kruis erbij betekent dat je niet mag autorijden als je dit medicijn gebruikt.”  

“Voor patiënten is het verwarrend als de ene partij andere pictogrammen gebruikt dan de andere”

Apotheker Nike Everaarts-de Gruyter

Wildgroei

In het afgelopen decennium zijn er verschillende projecten opgetuigd om patiëntenvoorlichting te verbeteren met pictogrammen. “Zo is de K

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Uitgebreid bloedonderzoek met één simpele vingerprik

Capillaire bloedafname via een vingerprik blijkt bij meer dan 30 standaardbepalingen een goed alternatief voor venapunctie, concludeerde Martijn Doeleman. “Patiënten kunnen zelf de vingerprik doen. Gewoon thuis, wanneer het hen uitkomt.”

Cultuur­sensitieve zorg in de praktijk: lessen van Mammarosa

Taal- en cultuurverschillen kunnen de communicatie met zorgverleners flink bemoeilijken. Stichting Mammarosa biedt hierin uitkomst. Samia Kasmi vertelt hoe belangrijk cultuursensitieve communicatie is, en hoe artsen hierin het verschil kunnen maken.

Werkbereidheid bij een crisis niet vanzelf­sprekend

Ziekenhuizen kunnen tijdens een crisis niet blind vertrouwen op hun personeel, concluderen Dennis Barten en Lindsy Engels. Werkbereidheid hangt sterk af van verschillende factoren. “Het is belangrijk om te ontdekken wat nodig is om voor te bereiden op crisissituaties.”

Casus: man met dysfonie­klachten

Een 42-jarige man komt op uw spreekuur met dysfonieklachten, twee maanden geleden ontstaan in een periode van veel hoesten. Aan het einde van de dag worden de klachten erger en het is lastig om een lang gesprek te voeren. Wat is uw diagnose?

Integrale geneeskunde in Nederland: tijd voor de volgende stap

Het spreekuur Integrative Medicine van Ines von Rosenstiel is erg populair en ook in andere ziekenhuizen groeit de belangstelling voor een dergelijk spreekuur. Hoe zorgen we ervoor dat IM een structureel onderdeel wordt van de reguliere zorg in Nederland?

Mindfulness in de zorg: allesbehalve zweverig

“Zorg goed voor jezelf. Er is er maar één van.” Dat zei een patiënt ooit tegen longarts Miep van der Drift. Ze weet als geen ander: mindfulness is niet alleen voor patiënten, maar ook voor zorgverleners. Ze geeft tips voor kleine veranderingen met een grote impact.

Medicatie vaak te lang voortgezet na ontslag uit ziekenhuis

Veel patiënten gebruiken in ziekenhuizen voorgeschreven opiaten, benzodiazepines en antipsychotica nog langdurig na ontslag, aldus Judith de Ruijter. “We geven artsen de tip om, als ze bij ontslag nieuwe medicatie voorschrijven, al meteen na te denken over stoppen.”

‘Impliciete sturing kan samen beslissen verstoren’

Het proces van samen beslissen kan worden verstoord door onbewuste aansturing op een bepaalde behandeling, aldus Anneleen Timmer en Suzanne Festen. “Misschien gaan veel behandelaars er onbewust vanuit dat de patiënt alles op alles wil zetten om de ziekte te bestrijden.”

Casus: man met een hartafwijking

Een 52-jarige man met blanco cardiale voorgeschiedenis wordt gescreend voor levertransplantatie. Voorheen geen cardiale klachten of echo cor gehad. Per toeval een afwijking in het hart gezien. Wat is uw diagnose?

‘Verwijs patiënten met onbegrepen mobiliteitsklachten door naar MSK-arts’

MSK-arts William van de Luijtgaarden behandelt in zijn praktijk vooral patiënten met pijn of functiestoornissen van het bewegingsapparaat. Hij pleit voor meer bekendheid van MSK-geneeskunde onder collega-artsen: “Wij kunnen het probleem bij de kern aanpakken.”


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »