DOQ

MCAS: ongrijpbaar en lastig te diagnosticeren

Het mestcelactivatiesyndroom (MCAS) is een chronische immuungemedieerde aandoening waarbij mestcellen overactief reageren op niet-bedreigende prikkels, zoals voedsel, stress of geuren. Voor veel artsen is MCAS ongrijpbaar en daarom lastig te diagnosticeren. MDL-arts Marten Otten heeft in zijn kliniek al honderden patiënten met MCAS behandeld. Hij pleit voor meer aandacht en erkenning voor MCAS onder zorgverleners.

Ottens interesse in MCAS wordt gewekt als in 2015 een 45-jarige vrouw zijn spreekuur bezoekt. “Na een ernstige voedselvergiftiging, vijftien jaar eerder, kreeg zij last van diarree en aanvalsgewijze buikpijn. Ze vertelde dat de klachten telkens optraden binnen een uur nadat ze iets had gegeten. Hierdoor durfde ze niet uit eten te gaan, want dan haalde ze naar eigen zeggen het toetje niet. Andere ziekenhuizen vonden geen duidelijke oorzaak van de klachten. Op initiatief van haar echtgenoot, een biochemicus die veel had gelezen over de rol van mestcellen bij voedselintolerantie, besloten we in een dikkedarmbiopt te kijken naar het aantal mestcellen. En wat bleek: dat aantal was fors verhoogd. We startten een proefbehandeling met de mestcelstabilisator ketotifen en drie dagen later waren de klachten verdwenen. Zo stelden we MCAS vast.”

“Mestcellen zijn de poortwachters van het immuunsysteem”

MDL-arts Marten Otten

Mestcellen

MCAS is een complexe, chronische immuunziekte waarbij het aantal mestcellen verhoogd is en de mestcellen overgevoelig en hyperactief zijn. “M

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Uitgebreid bloedonderzoek met één simpele vingerprik

Capillaire bloedafname via een vingerprik blijkt bij meer dan 30 standaardbepalingen een goed alternatief voor venapunctie, concludeerde Martijn Doeleman. “Patiënten kunnen zelf de vingerprik doen. Gewoon thuis, wanneer het hen uitkomt.”

Cultuur­sensitieve zorg in de praktijk: lessen van Mammarosa

Taal- en cultuurverschillen kunnen de communicatie met zorgverleners flink bemoeilijken. Stichting Mammarosa biedt hierin uitkomst. Samia Kasmi vertelt hoe belangrijk cultuursensitieve communicatie is, en hoe artsen hierin het verschil kunnen maken.

‘Er is een trend naar meer visuele informatie’

“Voor patiënten blijkt de juiste toedieningsroute van een geneesmiddel niet altijd vanzelfsprekend te zijn”, vertellen Yara Mangindaan en Nike Everaarts-de Gruyter. Zij hielpen medicijnpictogrammen te ontwikkelen die ondersteunen bij goed gebruik van geneesmiddelen.

Werkbereidheid bij een crisis niet vanzelf­sprekend

Ziekenhuizen kunnen tijdens een crisis niet blind vertrouwen op hun personeel, concluderen Dennis Barten en Lindsy Engels. Werkbereidheid hangt sterk af van verschillende factoren. “Het is belangrijk om te ontdekken wat nodig is om voor te bereiden op crisissituaties.”

Casus: man met dysfonie­klachten

Een 42-jarige man komt op uw spreekuur met dysfonieklachten, twee maanden geleden ontstaan in een periode van veel hoesten. Aan het einde van de dag worden de klachten erger en het is lastig om een lang gesprek te voeren. Wat is uw diagnose?

Integrale geneeskunde in Nederland: tijd voor de volgende stap

Het spreekuur Integrative Medicine van Ines von Rosenstiel is erg populair en ook in andere ziekenhuizen groeit de belangstelling voor een dergelijk spreekuur. Hoe zorgen we ervoor dat IM een structureel onderdeel wordt van de reguliere zorg in Nederland?

Mindfulness in de zorg: allesbehalve zweverig

“Zorg goed voor jezelf. Er is er maar één van.” Dat zei een patiënt ooit tegen longarts Miep van der Drift. Ze weet als geen ander: mindfulness is niet alleen voor patiënten, maar ook voor zorgverleners. Ze geeft tips voor kleine veranderingen met een grote impact.

Medicatie vaak te lang voortgezet na ontslag uit ziekenhuis

Veel patiënten gebruiken in ziekenhuizen voorgeschreven opiaten, benzodiazepines en antipsychotica nog langdurig na ontslag, aldus Judith de Ruijter. “We geven artsen de tip om, als ze bij ontslag nieuwe medicatie voorschrijven, al meteen na te denken over stoppen.”

‘Impliciete sturing kan samen beslissen verstoren’

Het proces van samen beslissen kan worden verstoord door onbewuste aansturing op een bepaalde behandeling, aldus Anneleen Timmer en Suzanne Festen. “Misschien gaan veel behandelaars er onbewust vanuit dat de patiënt alles op alles wil zetten om de ziekte te bestrijden.”

Casus: man met een hartafwijking

Een 52-jarige man met blanco cardiale voorgeschiedenis wordt gescreend voor levertransplantatie. Voorheen geen cardiale klachten of echo cor gehad. Per toeval een afwijking in het hart gezien. Wat is uw diagnose?


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »