DOQ

Minder CV-events bij gebruik van polypil met aspirine

Een gecombineerde behandeling met een polypil plus aspirine vermindert het risico op cardiovasculaire (CV) events in vergelijking met placebo bij patiënten met een gemiddeld CV-risico, die nog geen manifeste hart- en vaatziekten hebben. Deze resultaten van de TIPS-3-studie verschenen tegelijkertijd tijdens het AHA-congres en in het NEJM.

Een hoge bloeddruk en een hoog LDL-cholesterolgehalte behoren zoals bekend tot de belangrijkste beïnvloedbare risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Een gelijktijdige afname hiervan, ongeacht de uitgangswaarden, zou in theorie moeten leiden tot een substantieel afgenomen incidentie van hart- en vaatziekten. Dit concept biedt een rationale voor het gebruik van een polypil, waarin lipiden- en bloeddrukverlagende medicatie gecombineerd worden, bij hoog risicopatiënten.

(Foto: iStock)

Rol aspirine

Aspirine heeft een bewezen waarde bij patiënten met manifeste hart- en vaatziekten. Het is echter onduidelijk wat de rol van aspirine als monotherapie of als onderdeel van een polypil is in het kader van de primaire preventie van hart- en vaatziekten.

TIPS-3

In The International Polycap Study 3 (TIPS-3) is geëvalueerd of behandeling met een polypil, bestaande uit een statine en meerdere bloeddrukverlagers, aspirine alleen of de combinatie hiervan het risico op CV-events vermindert bij personen zonder manifeste hart- en vaatziekten.

De 5713 deelnemende patiënten hadden geen pre-existente hart- en vaatziekten, maar wel een verhoogde INTERHEART-risicoscore. Ze kregen dagelijks willekeurig een ​​polypil, bestaande uit met 40 mg simvastatine, 100 mg atenolol, 25 mg hydrochloorthiazide en 10 mg ramipril, of placebo. Daarnaast kregen ze dagelijks aspirine 75 mg of placebo en maandelijks vitamine D of placebo.

Minder CV-events

Na een follow-up van gemiddeld 4,6 jaar was het LDL-cholesterolgehalte 0,49 mmol/l en de systolische bloeddruk 5,8 mmHg lager bij patiënten die de polypil en combinatietherapie kregen, dan in de placebogroep.
Voor de vergelijkingen van polypil alleen en polypil plus aspirine was het primaire eindpunt een samenstelling van CV-sterfte, myocardinfarct, beroerte, gereanimeerde hartstilstand, hartfalen of revascularisatie. Dit eindpunt trad op bij 4,4% van de patiënten in de polypil-groep en bij 5,5% in de placebogroep (hazard ratio 0,79). In de gecombineerde behandelgroep trad dit eindpunt op bij 4,1% in vergelijking met 5,8% in de dubbele placebogroep (HR 0,69).

Voor de vergelijking van aspirine was het primaire eindpunt een samenstelling van CV-sterfte, myocardinfarct of beroerte. Dit eindpunt trad op bij 4,1% in de aspirinegroep en bij 4,7% in de placebogroep (HR 0,86).
Ook de veiligheid werd beoordeeld. De incidentie van hypotensie of duizeligheid was hoger in groepen die de polypil kregen dan in de bijbehorende placebogroepen.

Conclusie

In deze grote gerandomiseerde studie resulteerde de combinatie van een polypil, bestaande uit een statine en drie bloeddrukverlagers, en aspirine in een afgenomen incidentie van CV-events in vergelijking met placebo bij patiënten met een gemiddeld CV-risico, die nog geen manifeste hart- en vaatziekten hadden.


Referenties: Pais P. A Polypill for Primary Prevention of Cardiovascular Disease in Intermediate Risk People: Results of the International Polycap Study (TIPS)-3. AHA E-Congress 2020, abstract https://eventpilotadmin.com/web/page.php?page=IntHtml&project=AHA20&id=2187
Yusuf S, Joseph P, Dans A, et al. Polypill with or without Aspirin in Persons without Cardiovascular Disease. N Engl J Med. 2020 Nov 13. doi: 10.1056/NEJMoa2028220. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33186492/

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

De patiënt doet lastig, en dan?

Patiënten met een persoonlijkheidsstoornis kunnen soms veel losmaken, zowel in het behandeltraject als bij de arts. Thom van den Heuvel geeft handvatten voor het omgaan met deze patiëntengroep. “Het contact vraagt meer tijd en legt tegelijk emotionele druk op de arts."

Vind meertalige zorgverleners via ikspreekmeerdan.nl

Als anios in een huisartsenpraktijk in Amsterdam merkte Daan Frehe dat taal voor veel patiënten een barrière vormt voor het krijgen van goede zorg. “Via ikspreekmeerdan.nl kan nu een zorgverlener met een gedeelde taal en cultuur gevonden worden. Dat is enorm waardevol.”

Casus: man met een veranderde vlek op het been

Een 72-jarige man presenteert zich op uw spreekuur met een veranderde plek op het bovenbeen rechts. De vlek is gegroeid en van kleur veranderd. De patiënt heeft een licht huidtype en een voorgeschiedenis van basaalcelcarcinoom. Wat is uw diagnose?

Maak van wachttijd in de ggz hersteltijd: vijf praktische adviezen

Sanne Booij en Christien Slofstra willen af van de stille wachttijd in de ggz. Met hulp van de huisarts kan het herstel al beginnen, nog vóór de intake. “Deze periode hoeft geen verloren tijd te zijn.”

Beteugelen geneesmiddel­prijzen noodzakelijk voor betaalbare zorg

Wilbert Bannenberg strijdt met Stichting Farma ter Verantwoording tegen excessieve geneesmiddelprijzen. Zijn missie: winsten beteugelen om zorg toegankelijk te houden. “Geneesmiddelprijzen moeten beteugeld gaan worden, anders wordt de zorg onbetaalbaar.”

Casus: vrouw met veranderd defecatiepatroon

Een vrouw wordt naar de polikliniek gestuurd in verband met een veranderd defecatiepatroon. Ze heeft wat frequenter dan gebruikelijk ontlasting. Er zijn wat vage buikklachten in de zin van rommelingen en krampen. Ze gebruikt geen medicatie. Wat is uw diagnose?

‘We willen de maatschappij met de gezond­heids­zorg verbinden’

Huisarts Bernard Leenstra wil dat álle Nederlanders goed leren handelen in levensbedreigende situaties. Met zijn initiatief Schok & Pomp biedt hij leuke en tijdbesparende cursussen in levensreddend handelen en probeert hij maatschappij en gezondheidszorg te verbinden.

Trends in brandwonden bij kinderen

Zijn er meer brandwonden bij kinderen, of worden ze sneller doorverwezen? Arts-onderzoeker Frederique Kemme en chirurg Annebeth de Vries volgden de cijfers. “Er komen meer kinderen naar het brandwondencentrum.”

Veel kanker in de toekomst door CT-scans

Een recente analyse wijst op tienduizenden toekomstige kankergevallen door CT-scans. Cardio-thoracaal radioloog Firdaus Mohamed Hoesein pleit voor zorgvuldig gebruik: “Alleen als het écht nodig is en met een zo laag mogelijke dosis.”

‘Zorg dat de digitale weg niet de enige ingang naar de maatschap­pij wordt’

Steeds vaker gaat zorg via de digitale weg. Nicole Goedhart onderzoekt de toegankelijkheid van de (online) samenleving en geeft tips hoe de zorgverlener de zorg toegankelijk voor iedereen houdt. “Een afstand tot de online wereld kan gezondheidsverschillen vergroten.”