DOQ

Neoadjuvant nivolumab verbetert uitkomsten van resectabel NSCLC 

Bij patiënten met resectabel NSCLC resulteerde neoadjuvant nivolumab plus chemotherapie in een significant langere event-vrije overleving (EFS) en een hoger percentage patiënten met een pathologische complete respons (pCR) dan alleen chemotherapie. Deze resultaten van de CheckMate 816-studie verschenen in NEJM.

Longkanker is wereldwijd de belangrijkste doodsoorzaak door kanker. Zelfs in geval van een vroeg stadium blijft de overleving van patiënten met longkanker achter bij die van patiënten met andere veelvoorkomende kankers, zoals colon-, borst- en prostaatkanker. De kans op 5-jaarsoverleving blijft bescheiden bij patiënten met een lokaal of regionaal recidief of met metastasen van longkanker.

(Neo)adjuvante behandeling

Hoewel een curatieve operatie de basis blijft voor de behandeling van longkanker in een vroeg stadium, is er gezien de slechte prognose dringend behoefte aan verbeteringen in de systemische ziektecontrole. In de afgelopen jaren is een groot aantal doelgerichte therapieën beschikbaar gekomen, gericht tegen gemuteerde oncoproteïnen. En immuuncheckpointremmers, bedoeld om de antitumor-immuunrespons van de gastheer te bevorderen.
Neoadjuvante of adjuvante chemotherapie biedt een bescheiden voordeel ten opzichte van chirurgie alleen bij patiënten met een resectabel niet-kleincellige longcarcinoom (NSCLC). In vroege-faseonderzoeken hebben op nivolumab gebaseerde neoadjuvante regimes een veelbelovende klinische activiteit laten zien. Deze bevindingen moeten echter bevestigd worden in fase III-studies.

Chemotherapie met of zonder nivolumab

In deze open-label fase III-studie zijn patiënten met een resectabel stadium IB tot IIIA NSCLC willekeurig toegewezen om nivolumab plus op platina gebaseerde chemotherapie of alleen op platina gebaseerde chemotherapie te ontvangen, gevolgd door een resectie.
De primaire eindpunten waren EFS en pCR, gedefinieerd als 0% levensvatbare tumor in gereseceerde long en lymfeklieren. De mediane EFS was 31,6 maanden in de groep die nivolumab plus chemotherapie kreeg, en 20,8 maanden in de groep die alleen chemotherapie kreeg. De hazardratio voor ziekteprogressie, recidief of overlijden was 0,63 (p = 0,005).
Het percentage patiënten met een pCR was respectievelijk 24,0 en 2,2% (odds ratio 13,94; p < 0,001). De resultaten van de EFS en pCR waren in de meeste subgroepen in het voordeel aan nivolumab plus chemotherapie ten opzichte van alleen chemotherapie.
De algehele overleving was een belangrijk secundair eindpunt. In de eerste vooraf geplande tussentijdse analyse was de hazardratio voor overlijden 0,57 (niet significant). De veiligheid werd beoordeeld bij alle behandelde patiënten. Bijwerkingen van graad 3 of 4 traden op bij 33,5% van de patiënten in de groep die nivolumab plus chemotherapie kreeg, en bij 36,9% in de groep die alleen chemotherapie kreeg.

Conclusies

Bij patiënten met resectabel NSCLC resulteerde neoadjuvant nivolumab plus chemotherapie in een significant langere EFS en een hoger percentage patiënten met een pCR dan alleen chemotherapie. De toevoeging van nivolumab aan neoadjuvante chemotherapie gaf geen extra bijwerkingen en belemmerde de haalbaarheid van de operatie niet.

Referenties:

  1. Lovly CM. Expanding Horizons for Treatment of Early-Stage Lung Cancer. N Engl J Med. 2022;386:2050-2051.
  2. Forde PM, Spicer J, Lu S, et al. Neoadjuvant Nivolumab plus Chemotherapy in Resectable Lung Cancer. N Engl J Med. 2022;386:1973-1985.
Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Morfine als post­opera­tief alter­natief voor oxycodon: helpt dat eigenlijk?

Apotheker Eward Melis onderzocht of morfine na een operatie veiliger is dan oxycodon als het gaat om langdurig opioïdgebruik, zoals de laatste jaren steeds vaker wordt gesuggereerd. “Ik had dit niet verwacht.”

Carrièresabotage: ‘Het is niet eerlijk en het kan ook jou overkomen’

Jamiu Busari onderzocht het fenomeen carrièresabotage in de medische en academische wereld. Veel respondenten herkenden het direct. Waarom blijft dit soort onrecht vaak onbesproken? “Dit fenomeen raakt ons allemaal.”

Casus: vrouw met steeds meer episodes van draaiduizeligheid

Een 52-jarige vrouw, die als tiener menstruele migraine heeft gehad, komt op uw spreekuur vanwege episodes van draaiduizeligheid. Een episodes duurt meestal 30-60 minuten. Er zijn geen duidelijke triggers, zoals hoofdbewegingen. Wat is uw diagnose?

Bewegingsgerichte zorg stimuleert zelfredzaamheid van patiënten

Bewegingsgerichte zorg kan helpen functieverlies tijdens ziekenhuisopname te beperken, vertellen Selma Kok en Fabienne van der Meulen. Dit leidt tot onder andere kortere opnames. Samen vertellen ze over het belang van bewegingsgerichte zorg.

Zorgverleners slaan handen ineen tegen handel in recept­medicatie

Een nieuw protocol helpt voorschrijvers om handel van receptmedicatie bij kwetsbare groepen tegen te gaan. Marleen Horsting en Lennart Wasmoeth lichten de achtergrond hiervan toe. “Op straat wordt pregabaline ook wel ‘madame courage’ genoemd.”

‘Er is zoveel ervarings­kennis onder genees­kunde­student­en, zonde om die niet te gebruiken’

Geneeskundestudenten met een chronische ziekte hebben ervaring als patiënt en weten hoe het is om met een aandoening te leven. Het programma ‘Medische dubbeltalenten’ zet die ervaringskennis in het onderwijs in. Dubbeltalent Soete Meertens vertelt.

Chronische pijn anders bekeken

Oud-huisarts Henk van der Veen stelt dat chronische pijn niet onverklaarbaar is, maar verkeerd wordt beoordeeld. “Patiënten kunnen hun pijn meestal heel precies aanwijzen. Maar artsen doen daar te weinig mee.”

Casus: aanhoudende benauwd­heid ondanks inhalatie­medicatie

Een 32-jarige vrouw met astma vanaf de kinderleeftijd wordt verwezen naar de longarts vanwege persisterende benauwdheid en een drukkend gevoel op de borst, ondanks stapsgewijze ophoging van de inhalatiemedicatie. Wat is uw diagnose?

‘In Bloesem werken onderzoekers uit de wijk en van de universiteit nauw samen’

Onderzoek in aandachtswijken is vaak complex, mede doordat bewoners amper worden bereikt. In project Bloesem in de Haagse wijk Moerwijk doen ze het anders, vertelt Nienke Slagboom. “Hier maken bewoners zelf deel uit van het onderzoeksteam.”

Casus: man wordt wakker met knijpend gevoel op de borst

Een 55-jarige man wordt ’s ochtends wakker met een knijpend gevoel op de borst. Zes weken geleden heeft hij COVID-19 gehad. Ook is hij in het verleden behandeld met nivolumab vanwege een niet-kleincellig longcarcinoom. Wat is uw diagnose?