DOQ

‘Niet zelden krijgen vrouwen te horen dat het tussen de oren zit’

Gewrichtsklachten, opgezette lymfeklieren, nachtzweten, vermoeidheid: het is slechts een greep uit de reeks gezondheidsklachten die kunnen ontstaan door siliconen borstimplantaten. Niet voor niets zijn de implantaten sinds hun introductie in de jaren ’60 onderwerp van debat over de veiligheid. Tegelijkertijd stuiten getroffen vrouwen nog steeds op ongeloof en afwijzing van artsen. Siham Azahaf, arts en onderzoeker bij de siliconenpoli van het Amsterdam UMC, werd getriggerd door deze controverse. Ze onderzoekt de impact van implantaten en begeleidt vrouwen met klachten.  

Ongeveer 1 op de 30 vrouwen in Nederland heeft borstimplantaten. Hoeveel er klachten ervaren, is niet precies bekend. “Vaak hebben vrouwen klachten maar schrijven ze deze niet toe aan de implantaten. Artsen denken er ook niet vaak aan, of ze ontkennen dat de problemen met de implantaten te maken kunnen hebben. Niet zelden krijgen vrouwen te horen dat het tussen de oren zit,” vertelt Siham Azahaf.

“Wij zien consequent een typisch beeld van klachten dat verbetert na het verwijderen van de implantaten”

Arts en onderzoeker Siham Azahaf

Siliconenpolikliniek

Azahaf werkt sinds 2022 op de siliconenpolikliniek van het Amsterdam UMC. De poli werd in 2012 opgericht na een publicatie van internist professor Prabath Nanayakkara, over een vrouw die een systemische ziekte ontwikkelde na het plaatsen van siliconen borstimplantaten. Hierbij werden siliconen partikels aangetoond in de oksellymfeklieren. Veel vrouwen probeerden daarna met hem i

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Casus: patiënte met dyspnoe en oedeem in het gelaat

Een 66-jarige vrouw presenteert zich met sinds drie weken progressief verminderde inspanningstolerantie en met name ’s ochtends een zwelling van het gelaat. Overdag verbeteren de klachten deels. Wat is uw diagnose?

Wat je verwacht, voel je: wat zorgverleners kunnen leren van placebo-effecten

Wat patiënten verwachten, beïnvloedt direct hoe zij pijn of bijwerkingen ervaren. Henriët van Middendorp legt uit hoe placebo- en nocebo-effecten werken, en hoe zorgverleners deze bewust en ethisch kunnen inzetten in de praktijk.

Trots op goed werkend meld­systeem voor bijwerk­ingen

Agnes Kant wijst op het belang van meer onderzoek naar bijwerkingen en roept zorgverleners op te blijven melden bij het Bijwerkingenmeldsysteem. “Van 70% van de geneesmiddelen is nog onduidelijk of deze veilig tijdens de zwangerschap gebruikt kunnen worden.”

Wandelend naar een betere gezondheid

Matthijs van der Poel combineert als huisarts en sportliefhebber zorg en beweging. Met stichting Looprecept wandelt hij wekelijks met patiënten – goed voor lijf, hoofd én verbinding. “Het is heel laagdrempelig en dat verklaart denk ik ook het succes.”

De patiënt doet lastig, en dan?

Patiënten met een persoonlijkheidsstoornis kunnen soms veel losmaken, zowel in het behandeltraject als bij de arts. Thom van den Heuvel geeft handvatten voor het omgaan met deze patiëntengroep. “Het contact vraagt meer tijd en legt tegelijk emotionele druk op de arts."

Vind meertalige zorgverleners via ikspreekmeerdan.nl

Als anios in een huisartsenpraktijk in Amsterdam merkte Daan Frehe dat taal voor veel patiënten een barrière vormt voor het krijgen van goede zorg. “Via ikspreekmeerdan.nl kan nu een zorgverlener met een gedeelde taal en cultuur gevonden worden. Dat is enorm waardevol.”

Casus: man met een veranderde vlek op het been

Een 72-jarige man presenteert zich op uw spreekuur met een veranderde plek op het bovenbeen rechts. De vlek is gegroeid en van kleur veranderd. De patiënt heeft een licht huidtype en een voorgeschiedenis van basaalcelcarcinoom. Wat is uw diagnose?

Maak van wachttijd in de ggz hersteltijd: vijf praktische adviezen

Sanne Booij en Christien Slofstra willen af van de stille wachttijd in de ggz. Met hulp van de huisarts kan het herstel al beginnen, nog vóór de intake. “Deze periode hoeft geen verloren tijd te zijn.”

Beteugelen geneesmiddel­prijzen noodzakelijk voor betaalbare zorg

Wilbert Bannenberg strijdt met Stichting Farma ter Verantwoording tegen excessieve geneesmiddelprijzen. Zijn missie: winsten beteugelen om zorg toegankelijk te houden. “Geneesmiddelprijzen moeten beteugeld gaan worden, anders wordt de zorg onbetaalbaar.”

Casus: vrouw met veranderd defecatiepatroon

Een vrouw wordt naar de polikliniek gestuurd in verband met een veranderd defecatiepatroon. Ze heeft wat frequenter dan gebruikelijk ontlasting. Er zijn wat vage buikklachten in de zin van rommelingen en krampen. Ze gebruikt geen medicatie. Wat is uw diagnose?


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »