DOQ

‘Niet zelden krijgen vrouwen te horen dat het tussen de oren zit’

Gewrichtsklachten, opgezette lymfeklieren, nachtzweten, vermoeidheid: het is slechts een greep uit de reeks gezondheidsklachten die kunnen ontstaan door siliconen borstimplantaten. Niet voor niets zijn de implantaten sinds hun introductie in de jaren ’60 onderwerp van debat over de veiligheid. Tegelijkertijd stuiten getroffen vrouwen nog steeds op ongeloof en afwijzing van artsen. Siham Azahaf, arts en onderzoeker bij de siliconenpoli van het Amsterdam UMC, werd getriggerd door deze controverse. Ze onderzoekt de impact van implantaten en begeleidt vrouwen met klachten.  

Ongeveer 1 op de 30 vrouwen in Nederland heeft borstimplantaten. Hoeveel er klachten ervaren, is niet precies bekend. “Vaak hebben vrouwen klachten maar schrijven ze deze niet toe aan de implantaten. Artsen denken er ook niet vaak aan, of ze ontkennen dat de problemen met de implantaten te maken kunnen hebben. Niet zelden krijgen vrouwen te horen dat het tussen de oren zit,” vertelt Siham Azahaf.

“Wij zien consequent een typisch beeld van klachten dat verbetert na het verwijderen van de implantaten”

Arts en onderzoeker Siham Azahaf

Siliconenpolikliniek

Azahaf werkt sinds 2022 op de siliconenpolikliniek van het Amsterdam UMC. De poli werd in 2012 opgericht na een publicatie van internist professor Prabath Nanayakkara, over een vrouw die een systemische ziekte ontwikkelde na het plaatsen van siliconen borstimplantaten. Hierbij wer

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Duurzame leefstijl­verbete­ring: ‘Begin met kleine stappen’

Waarom lukt het ons vaak niet om gezonder te leven, zelfs als we weten wat goed voor ons is? En hoe voorkomen we dat goede voornemens voortijdig stranden? In zijn boek laat psychiater Rogier Hoenders zien hoe zorgverleners hun patiënten én zichzelf op het juiste spoor kunnen zetten.

Een tweede leven voor niet-gebruikte geneesmiddelen

Jaarlijks wordt voor zeker 100 miljoen euro aan ongebruikte medicatie vernietigd. Doodzonde, vindt apotheker Bart van den Bemt. Zijn studies droegen bij aan een wijziging van de Europese wetgeving, waardoor heruitgifte onder voorwaarden mogelijk wordt.

Casus: therapie­resistente hyper­tensie na de bevalling

Een 35-jarige vrouw bezoekt zes weken postpartum de HAP vanwege hoofdpijn en een zelfgemeten bovendruk >200 mmHg. Tijdens de zwangerschap heeft zij ook hypertensie gehad, die ondanks behandeling aanbleef. Wat is uw diagnose?

Holistische benadering in de cardiologie wenselijk

Diagnostiek roept bij patiënten met hartklachten vaak negatieve emoties op. Tom Roovers deed promotieonderzoek naar het nut van mentale ondersteuning en de rol van het autonome zenuwstelsel. Zijn proefschrift is een pleidooi voor een holistische benadering in de cardiologie.

Casus: oude vrouw met gepig­men­teerde huid­afwij­king op de boven­arm

Een 79-jarige vrouw bezoekt de dermatoloog voor beoordeling van een gepigmenteerde huidafwijking op de linker bovenarm. In de kinderjaren is zij ernstig door de zon verbrand. Haar moeder kreeg op 89-jarige leeftijd een melanoom. Wat is uw diagnose?

Het belang van goede ethiek­onder­steuning bij morele twijfels over eutha­nasie­verzoeken

Medisch ethici kunnen artsen helpen om morele stress te verlichten en hen ondersteunen bij een zorgvuldige afweging van complexe euthanasieverzoeken. Soms missen zij echter de competenties om die rol goed in te vullen, stelt medisch ethicus Suzanne Metselaar van Amsterdam UMC.

DRUP-studie laat zien wat off-label doelgerichte thera­pie kan opleveren

Voor patiënten met uitgezaaide kanker zonder reguliere behandelopties kan een specifieke DNA-afwijking soms toch nieuwe kansen bieden, vertelt Karlijn Verkerk. “We hebben inmiddels gezien dat off-labelgebruik echt tot veranderingen in de klinische praktijk kan leiden.”

‘Artsen denken al snel dat een vrouw zich aanstelt’

Monique Steegers ziet dat pijnklachten van vrouwen nog te vaak worden weggewuifd of verkeerd geïnterpreteerd door artsen. Volgens haar leidt dat niet alleen tot vertraagde diagnoses, maar ook tot meer chronische pijn en onnodig leed. “We móeten dit veranderen.”

Carrièresabotage: ‘Het is niet eerlijk en het kan ook jou overkomen’

Jamiu Busari onderzocht het fenomeen carrièresabotage in de medische en academische wereld. Veel respondenten herkenden het direct. Waarom blijft dit soort onrecht vaak onbesproken? “Dit fenomeen raakt ons allemaal.”

Morfine als post­opera­tief alter­natief voor oxycodon: helpt dat eigenlijk?

Apotheker Eward Melis onderzocht of morfine na een operatie veiliger is dan oxycodon als het gaat om langdurig opioïdgebruik, zoals de laatste jaren steeds vaker wordt gesuggereerd. “Ik had dit niet verwacht.”


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »