DOQ

Onderliggend denkpatroon stuurt voorschrijver bij geneesmiddel­keuze

Hoe komen voorschrijvers tot een besluit of en hoe ze een bepaald geneesmiddel voorschrijven? Mariëlle Hartjes, arts-docent en onderzoeker in het Amsterdam UMC, onderzocht dit bij een gevarieerde groep voorschrijvers en formuleerde vier onderscheidende voorschrijversprofielen. “Het helpt je bedenken hoe je tot een bepaald besluit komt. Maar ook om te begrijpen waarom een collega een andere beslissing neemt.”

Mariëlle Hartjes begeleidt onder meer artsen in opleiding bij het leren voorschrijven van geneesmiddelen. “De vraag die binnen onze onderwijssectie speelde was: welke denkstappen gaan vooraf aan het besluit welk geneesmiddel een arts voorschrijft bij een bepaalde patiënt? Hoe komt een voorschrijver tot die keus? We kwamen in eerste instantie uit op twee typen besluitvorming bij dit zogenoemde ‘therapeutisch redeneren’. Type 1: min of meer automatisch voorschrijven op basis van een ingesleten denkpatroon. En type 2: zeer analytisch redeneren waarbij allerlei mitsen en maren, zoals bijwerkingen, milieuoverwegingen en richtlijnen meewegen in het voorschrijfproces. In de praktijk lopen we er tegenaan dat perfecte geneesmiddelen niet bestaan, dus je moet altijd een afweging maken wat in een gegeven situatie bij een patiënt de beste keus is.”

“Er zijn vier duidelijk afgebakende en onderscheidende voorschrijfprofielen”

Arts-docent en onderzoeker Mariëlle Hartjes

Q-methodologiestudie

Volgens Hartjes is besluitvorming van type 2 verder te onderscheiden in vier subt

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

Casus: oudere dame met opvallende moedervlek

Een 75-jarige dame komt op uw spreekuur om een nieuw ontstane, opvallende moedervlek op het bovenbeen te laten onderzoeken. Ze heeft er geen last van, maar vraagt zich af of het kwaad kan. Wat is uw diagnose?

Morele stress te lijf gaan door in actie te komen

In haar boek De dappere dokter behandelt huisarts, coach en auteur Marga Gooren morele en emotionele stress in het dokterschap. Ze biedt ook handvatten en oefeningen om daar iets aan te doen. “Mijn boodschap is dat je wél in actie kunt komen.”

Veilige zorg begint met begrijpelijke communicatie

Voor passende zorg is het overbruggen van taalbarrières essentieel. Hoe je dat doet, is te vinden in de nieuwe richtlijn ‘Omgaan met taalbarrières in de zorg en het sociaal domein’. Jako Burgers: “Als communicatie hapert, kan de zorg onveilig worden.”

‘We kunnen in de reguliere zorg veel leren van de asielzoekerszorg’

Huisarts Floris Braat draait spreekuur in diverse asielzoekerscentra in de regio Utrecht en in Ter Apel. Hij heeft een grote affiniteit met de doelgroep. "Ik wilde iets doen met vluchtelingen, me bezighouden met verschillende culturen die ieder hun eigen gezondheidsvraagstukken kennen."

‘Preventie is geen nice to know, maar need to know’

Een projectteam van het UMC Utrecht heeft een routekaart gemaakt naar toekomstbestendig onderwijs waarin preventie structureel is ingebed. Aan het hoofd van dit project stond senior docent Anna Kersten. Zij licht de routekaart toe.

De IC overleefd, maar met welke kwaliteit van leven?

Na een IC-opname kan iemand nog langdurig klachten hebben. Deze klachten hebben een grote impact op diens kwaliteit van leven. Arts in opleiding tot anesthesioloog Lucy Porter (Radboudumc) onderzocht of kan worden voorspeld wat de kwaliteit van leven na de IC is.

Casus: man met erectieproblemen na radicale prostatectomie

Een 58-jarige man heeft negen maanden geleden een radicale prostatectomie ondergaan vanwege een gelokaliseerd prostaatcarcinoom. Sindsdien heet hij ernstige erectieproblemen, waardoor hij gefrustreerd is en vermijdingsgedrag vertoont in de relatie met zijn vrouw. Wat is uw beleid?

Hoe dramaseries artsen kunnen helpen bij morele keuzes

Drie afleveringen van House M.D. of Dexter op een avond kijken, puur voor de ontspanning? Voor zorgprofessionals kan het ook leerzaam zijn. Mediawetenschapper Merel van Ommen onderzocht hoe dramaseries artsen kunnen helpen om beter om te gaan met moreel ingewikkelde situaties.

‘Medicatiebeleid in de laatste levensfase kan beter’

6 op de 10 patiënten in de palliatieve fase krijgt door de huisarts medicatie voorgeschreven die niet langer passend is. Dat blijkt uit een onlangs verschenen factsheet van Nivel en PZNL. “We moeten voorschrijfgewoonten kritisch onder de loep nemen”, zegt Yvonne de Man, senior onderzoeker bij Nivel.

Casus: vrouw met pijnlijke oorschelp

Een 55-jarige vrouw heeft een hoed in haar hand als ze uw spreekkamer binnenkomt. Sinds een maand heeft zij ’s nachts last van pijn aan het linkeroor. Op de oorrand ziet u een nodulus die bij druk zeer pijnlijk is. Wat is uw diagnose?


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »