DOQ

Prof. dr. Van der Ent: ‘Als ik de ontwikkelingen van afgelopen 15 jaar had voorzien, had ik bepaalde dingen echt anders gedaan’

Kinderlongarts prof. dr. Van der Ent peinst in zijn blog over het belang van levensloopzorg als hij een vroegere CF-patiënte van hem tegenkomt, die inmiddels – tegen alle verwachtingen in – toch moeder heeft kunnen worden van een gezonde dochter. (Bron blog: UMC Utrecht*)

Kinderlongarts prof. dr. Kors van der Ent: Vorige week kwam er een mevrouw van een jaar of dertig in een rolstoel de poli oprijden. Kindje van een paar dagen oud in haar armen, een wat oudere dame duwde haar. Ze meldde zich bij de doktersassistente en vroeg: “Is dokter Van der Ent er ook?” De doktersassistenten van de poli kinderlongziekten in het WZK zijn supergastvrij en hebben echt een hart voor kinderen.

Kinderlongarts prof. dr. Kors van der Ent
(Foto: UMC Utrecht)

Het antwoord was dan ook: “Ja natuurlijk mevrouw, hij heeft spreekuur. Hoe heet uw kindje?”

”Gwen”, antwoordde de moeder stralend, “Gwen van Leeuwen”.

”OK”, antwoordde de assistente, en ze keek op de spreekuurlijst in HiX. Ze keek nog eens, terwijl een vriendelijke frons boven haar ogen verscheen. ”Gwen van Leeuwen, zei u toch? Hoe laat hebben jullie een afspraak, want ik zie haar helemaal niet op het spreekuur staan…”

“Dat klopt”, zei moeder, “maar ik wil Gwen gewoon even aan dokter Van der Ent laten zien, want ik denk dat hij dat vast leuk vindt..”

“Oh, maar de dokter heeft een druk spreekuur, dus dat wordt lastig… Maar wat voor klachten heeft Gwen?”

“Gwen heeft helemaal geen klachten, die is supergezond”, zei moeder nog stralender.

Op dat moment kwam ik de spreekkamer uit en zag het drietal in en achter de rolstoel. ”He Kors, ik heb een kindje! Ik kom haar even showen!” Het duurde een seconde voor ik in de trotse moeder in de rolstoel een van mijn eerste patiënten met CF herkende. Haar moeder – nu oma – die altijd zo bezorgd was, stond er nog net zo zorgzaam achter. In een flits zag ik haar voorgeschiedenis weer voor me: geboren met een meconium-ileus, geel als een kanarie, heel wat buikoperaties, wekenlange beademing op de IC bij een adenovirus-pneumonie op haar CF-longen, bakken prednison vanwege ernstige allergische aspergillose, diabetes, bot-ontkalking, en een longfunctie waar steeds minder van overbleef.

“En nu zat ze daar, stralend, met een gezond kindje. Sinds enkele jaren gebruikt ze nieuwe medicijnen. Peperduur, maar voor haar een ‘second life’”

Ik herinnerde me ook ineens dat gesprek toen ze zeventien was en net een vriendje had. Met haar bezorgde moeder naast zich, vroeg ze of ik dacht dat ze ooit wel kinderen zou kunnen krijgen. Ik had haar niet alle hoop ontnomen, maar wel met haar besproken dat het voor haar lichaam waarschijnlijk een te grote belasting zou zijn, dat ze dat misschien niet zou overleven. En dat het voor haar kindje ook vreselijk zou zijn om vroeg haar moeder te verliezen… Op haar 18e moest ze het WKZ verlaten en verdween ze uit mijn zichtsveld.

En nu zat ze daar, stralend, met een gezond kindje. Sinds enkele jaren gebruikt ze nieuwe medicijnen. Peperduur, maar voor haar een ‘second life’.  Als ik de ontwikkelingen van de afgelopen vijftien jaar destijds had voorzien, dan had ik toen bepaalde dingen echt anders gedaan. En dan was het gesprek over haar kinderwens anders gelopen. Maar ja, zo blijf je leren, dacht ik bij mezelf. Maar dan moet ik wel levensloopzorg kunnen bedrijven en niet alleen kindergeneeskunde. Kinderen van nu zijn de ouders van later, als we dat niet snappen komt ons vak niet vooruit.

“Als ik niet heel vroeg weet wat de gevolgen zijn van mijn behandeling op lange termijn, blijf ik steeds dezelfde fouten maken”

Ik schrok op uit mijn mijmering toen moeder zei: ”Gwen is helemaal gezond, maar ik zou zelf zo graag weer bij jou onder controle komen…”

”Natuurlijk kan dat, want daar wordt iedereen wijzer van”, zei ik. De assistente wist niet wat ze hoorde, maar ik zag dat ze het diep in haar hart superlogisch vond. Als ik niet heel vroeg weet wat de gevolgen zijn van mijn behandeling op lange termijn, blijf ik steeds dezelfde fouten maken. Maar dan moeten er nog wel wat schotjes worden verwijderd in ons zorgland. Onze zelfbedachte grenzen tussen specialismen, DBC’s en HIX-autorisaties zitten ons en onze patiënten lelijk in de weg. 

Meer informatie: video over levensloopzorg in het UMC Utrecht en website levensloopgeneeskunde voor kinderen

*Dit blog is eerder gepubliceerd op de website van het UMC Utrecht

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

‘Voor dak- en thuislozen zet ik graag een stapje extra’

Dak- en thuislozen vragen om meer dan een standaardconsult, ervaart huisarts Laura de Jong. Ze beschrijft hoe laagdrempelige straatzorg, volharding en kleine gebaren het verschil kunnen maken bij complexe problematiek. “Soms is één ‘fuck off’ minder al winst.”

Verder zoeken bij onverklaarde klachten

Wat doe je als alle diagnostische sporen doodlopen? Tonnie van Kessel en Charles Verhoeff vertellen hoe de artsen van stichting De Witte Raven blijven zoeken naar verklaringen voor onverklaarde klachten. “We draaien op donaties, subsidies en veel onbetaalde inzet.”

Flexibilisering is geen luxe, maar een voorwaarde

Steeds meer aios werken parttime, maar toch blijft 0,8 fte vaak de norm. Lara Teheux ziet hoe dat schuurt en pleit voor een fundamenteel ander gesprek over wat goed opleiden eigenlijk is. “We verliezen mensen omdat de werkomgeving als te weinig flexibel wordt ervaren.”

Casus: man met een laesie op het scheenbeen

Een 72-jarige man komt voor een beoordeling van meerdere plekjes op het lichaam. Een laesie op het rechter scheenbeen valt op. Volgens de man is deze donkerder geworden, maar verder heeft hij er geen klachten aan. Wat is uw diagnose?

Casus: man met anurie sinds enkele dagen

Een 58-jarige man bezoekt de SEH vanwege flankpijn beiderzijds en anurie sinds enkele dagen. Hij heeft geen koorts of mictieklachten. Echografie van de nieren toont bilaterale hydronefrose. Wat is uw diagnose?

De grenzen van goedbedoelde zorg

In de zorg mikken we hoog. We streven naar perfectie, in hoe we naar gezondheid kijken en hoe we zorg organiseren. Volgens uroloog Stefan Haensel wringt het juist daar. “Door te accepteren dat 90% van perfect genoeg kan zijn, laten we het idee los dat alles oplosbaar is.”

Onderwijs, onderzoek en zorgpraktijk bundelen de krachten

Hoe breng je innovatie écht op de werkvloer? Harmieke van Os-Medendorp en Marcelle Rittershaus-Kuijpers laten zien hoe leer- en innovatienetwerken studenten en zorgprofessionals samen laten werken aan praktische verbeteringen in de zorg.

Vul zneller ZN-formulieren in met app van jonge cardiologen

Administratieve rompslomp rond ZN-formulieren kan een stuk sneller, laat cardioloog Laurens Swart zien met de app zneller. Met enkele klikken zijn formulieren ingevuld en verzonden. “Het ZN-formulier is voor driekwart van de medicijnen een wassen neus.”

Hoe AI no-shows in het ziekenhuis terugdringt

Met AI kunnen patiënten worden herkend die hun afspraak dreigen te missen, laten Annabel Seffelaar en Siem Aarts zien. Zo kunnen zij tijdig herinnerd worden aan hun afspraak. “Elke week halen we er zeker zes of zeven patiënten uit die de afspraak totaal vergeten waren.”

Casus: vrouw die niet kan boeren

Een 23-jarige vrouw klaagt over een lang aanhoudend drukkend gevoel achter het sternum, met name na de maaltijd. Het lukt haar dan niet om te boeren. Braken zorgt meestal snel voor verlichting van de klachten. Wat is uw diagnose?