Smartwatch meet continu veranderingen in tremor
Bij mensen met vroege parkinson meet een smartwatch veranderingen in onwillekeurige armtrillingen nauwkeuriger dan een jaarlijkse controle in het ziekenhuis. Dat blijkt uit onderzoek van technisch geneeskundige en promovendus Nienke Timmermans (Radboudumc). “Zo’n smartwatch kan in de toekomst wellicht van meerwaarde zijn in de klinische praktijk.”
Het trillen van handen en armen is een bekend symptoom van de ziekte van Parkinson. Deze tremor is niet constant; hij kan van dag tot dag en zelfs van uur tot uur verschillen. De ernst van de trillingen wordt meestal alleen beoordeeld tijdens een jaarlijkse controle in het ziekenhuis. “Maar dat is slechts een korte momentopname”, vertelt Timmermans. “Het geeft alleen weer hoe het op dat moment met de patiënt gaat. Maar het laat niet zien hoe de patiënt zich in het dagelijks leven voelt, thuis en op andere momenten. Bovendien kunnen stress en spanning in het ziekenhuis de klachten tijdelijk verergeren.”
Bron: Radboudumc
“De smartwatch geeft mogelijkheden om de tremor continu te meten bij patiënten”
Technisch geneeskundige Nienke Timmermans
Algoritme
Zo ontstond het idee om trillingen te gaan registreren met een smartwatch. Veel mensen gebruiken die tegenwoordig om bijvoorbeeld stappen te tellen. Maar smartwatches kunnen met bewegingssensoren ook de tremor bij parkinson meten. “Dat geeft mogelijkheden om de tremor continu t
Aanmelden
Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.
Ik heb al een DOQ account
Lees meer over: