Thuistest longfunctie levert betere zorg op
Redactioneel
4 december 2024
Een wekelijkse thuismeting van de longfunctie zorgt voor een sneller beeld van eventuele achteruitgang. Dat wijst onderzoek van reumatoloog Madelon Vonk (Radboudumc) uit. “We kunnen daardoor voor mensen met systemische sclerose sneller een passende behandeling starten.”
Als reumatoloog is Madelon Vonk gespecialiseerd in complexe auto-immuunziektes, vooral in systemische sclerose. “Systemische sclerose is de dodelijkste auto-immuunziekte die er is en helaas is er nog geen afdoende behandeling voor.” Bij systemische sclerose ontstaat littekenweefsel in organen, huid en bewegingsapparaat door ontsteking van het bindweefsel. “Bij ongeveer 70% procent van de patiënten zijn ook de longen aangedaan. Dat noemen we ILD. Een deel van de patiënten heeft daar weinig last van, maar het kan ook zijn dat het zich in een agressieve vorm doorzet en iemand eraan overlijdt.” ILD is te behandelen met immunomodulatie, medicatie die het afweersysteem langzaam onderdrukt en rustiger maakt. “Maar die behandeling kan verschillende ernstige bijwerkingen hebben. In de ideale wereld wil je dus precies weten op welk moment je een behandeling moet starten of uitbreiden en bij wie. Dat weten we helaas nog niet.”
“Normaal gebeurt de meting slechts tweemaal per jaar in het ziekenhuis”
Reumatoloog Madelon Vonk
Thuis testen
Om mensen die te maken hebben met progressieve ILD sneller op te sporen, kwam Vonk op het idee om 43 patiënten met nieuw vastgesteld ILD wekelijks thuis hun longfunctie te
Aanmelden
Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.
Ik heb al een DOQ account
Lees meer over: