DOQ

Pogingen tot reductie heropnames bij COPD, verminderen niet de mortaliteit

Pogingen om heropnames binnen 30 dagen te verminderen, zouden tevens kunnen resulteren in andere verbeterde uitkomsten in deze periode na een COPD-exacerbatie. Een recente grootschalige cohortstudie uit de Verenigde Staten biedt nieuw bewijs dat deze hypothese weerlegt.

In 2008 stelde het Amerikaanse Medicare adviezen op om de overgang van het ziekenhuis naar de thuissituatie te verbeteren, bedoeld om heropnames te voorkomen. Twee jaar later werd een wet aangenomen om dit zogenaamde Hospital Readmissions Reduction Program (HRRP) te implementeren. HRRP is ontworpen om de zorgkosten te verlagen en tegelijkertijd de kwaliteit van zorg te verbeteren. En ziekenhuizen met meer heropnames dan verwacht krijgen een boete.

(Foto: Pixabay)

Goede kwaliteitsmaat?

In eerste instantie, vanaf 2012, gold dit HRRP-beleid voor de ziekenhuisopnames van patiënten met hartfalen, pneumonie of myocardinfarct. In 2014 zijn COPD-exacerbaties aan dit lijstje toegevoegd.
Patiënten, clinici en beleidsmakers waren kritisch over de geschiktheid van heropnames als een kwaliteitsmaat voor ziekenhuizen. De opname is immers slechts een van de vele factoren die bijdragen aan de uitkomsten na het ontslag. Bijvoorbeeld beperkte toegang tot hoogwaardige zorg na het ontslag en sociaaleconomische middelen van patiënten, zoals sociale ondersteuning, stabiele huisvesting, vervoer en voedsel, dragen ook bij aan het risico op een heropname.

Bovendien is er weinig literatuur over de manier waarop op een veilige manier heropnames voorkomen kunnen worden. De gegevens hierover zijn tegenstrijdig. Verder zijn de ziektecodes die worden gebruikt voor administratieve doeleinden (bijv. vergoeding) mogelijk niet gevoelig of specifiek genoeg om betrouwbaar opnames vanwege COPD-exacerbaties vast te stellen. Last but not least is het niet duidelijk of een afname van het aantal heropnames na een COPD-exacerbaties resulteert in een verhoogde mortaliteit na ontslag.

Retrospectieve cohortstudie

In deze context biedt een recente retrospectieve cohortstudie belangrijke nieuwe informatie, zo staat vermeld in een editorial die gelijktijdig in het blue journal verscheen. De onderzoekers analyseerden de factureringscodes van meer dan 4,5 miljoen COPD-opnames uit de periode 2006-2017. In deze populatie 65-plussers met COPD was de all-cause mortaliteit tijdens de opname 3% en de mortaliteit gedurende de eerst 30 dagen na ontslag 5,3%.

De auteurs verdeelden de gemiddelde risico’s op heropnames en sterfte in de volgende drie periodes:

  • 2006-2010: periode van vooraankondiging voordat bovengenoemde wet was opgesteld;
  • 2010-2014: aankondigingsperiode, waarin het HRRP werd aangekondigd; en
  • 2014-2017: implementatieperiode, waarin opnames vanwege een COPD-exacerbatie werden toegevoegd als HRRP-conditie voor een boete.

U-vormige curve

Deze studie toonde dat het aantal heropnames vanwege alle oorzaken gedurende 30 dagen daalde van 20,5% tot 18,7% in de onderzochte periode van elf jaar (2006-2017). Bijna alle verbeteringen in de 30-daagse opnames bij patiënten die in eerste instantie opgenomen waren vanwege een COPD-exacerbatie, vonden plaats in de periode voordat COPD was toegevoegd in het HRRP (in 2014). Dit komt vermoedelijk omdat veranderingen in de tijdelijke zorgdiensten na ontslag voor patiënten die opgenomen waren vanwege hartfalen, pneumonie of myocardinfarct, ook ten goede kwamen aan patiënten die opgenomen waren vanwege een COPD-exacerbaties.
Belangrijk is dat de curve van de 30 dagen mortaliteit in de periode 2006-2017 een U-vorm had. De curve daalde van 6,9% (2006-2008) in de vooraankondigingsperiode tot 6,6% (2010-2011) in de aankondigingsperiode en steeg vervolgens tot 7,3% (2016-2017) in de implementatieperiode.

Aanvullend onderzoek is nodig om deze bevindingen te bevestigen en de factoren te begrijpen die bijdragen aan verhoogde mortaliteit bij COPD-patiënten in de implementatieperiode van HRRP.


Referenties: Puebla Neira DA, Hsu ES, Kuo YF, et al. Readmissions Reduction Program: Mortality and Readmissions for Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Am J Respir Crit Care Med. 2021;203:437-446. https://www.atsjournals.org/doi/full/10.1164/rccm.202002-0310OC
LaBedz SL, Krishnan JA. Time to Revisit the Hospital Readmissions Reduction Program for Patients Hospitalized for Chronic Obstructive Pulmonary Disease Exacerbations. Am J Respir Crit Care Med. 2021;203:403-404. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7885829/

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

‘Live well, die well’: rol van vrijwilligers in de laatste levensfase

Vrijwilligers aan het sterfbed in het ziekenhuis maken een groot verschil, stelt Anne Goossensen. Ze luisteren, troosten en verlichten de werkdruk van zorgverleners. “Ze bieden een luisterend oor en zijn aanwezig, zonder haast of medische agenda.”

Waarom melden vrouwen vaker bijwerkingen van medicijnen?

Vrouwen blijken vaker bijwerkingen van medicijnen te melden dan mannen. Onderzoeker Sieta de Vries van het UMC Groningen probeert te achterhalen hoe dit komt. En dat blijkt complexer dan het lijkt.

Gezondheid van mens, dier en natuur horen bij elkaar

Voorheen circuleerden het westnijl- en het usutuvirus alleen in Zuid-Europa. Maar inmiddels komen ze ook voor in Nederlandse vogels en muggen. Viroloog Marion Koopmans ziet daarin een duidelijke les: “De gezondheid van mensen kun je niet los zien van die van dieren en ecosystemen.”

Casus: hoestende man met koorts en dyspneu

Een 31-jarige Poolse man die vanwege de ziekte van Crohn wordt behandeld met infliximab bezoekt de SEH, omdat hij al twee weken hoest en benauwd is. Ook heeft hij koorts. Een antibioticumkuur van de huisarts heeft geen effect gehad. Wat is uw diagnose?

Casus: man met huidafwijking op de rug

Een 69-jarige man komt op uw spreekuur om een verruca seborrhoica in het gelaat te laten controleren. Bij algehele inspectie ziet u ook een huidafwijking op de rug. Wat is uw diagnose?

´Voorkom medicijn­resten, begin bij je eigen voorschrijven´

Minder diclofenac, lagere hormoondoses, terughoudend met azitromycine - zo kunnen zorgverleners volgens een recent rapport van het IVM bijdragen aan schoner water. “Aan de overwegingen die artsen maken bij voorschrijven zou ook duurzaamheid moeten worden toegevoegd.”

Ons zorgsysteem loopt vast: geef prioriteit aan mensen die écht zorg nodig hebben

Juist kwetsbare patiënten vallen vaak tussen wal en schip in ons zorgsysteem. Huisarts Danka Stuijver stipt dit en andere problemen aan in haar boek Dit kost ons de zorg, dat recent uitkwam. “Als maatschappij moeten we goed nadenken over wat we willen met de zorg.”

Iedereen die overlijdt heeft recht op zorgvuldig onderzoek

Als forensisch arts en beroepsduiker heeft Karen van den Hondel zich ontwikkeld tot dé specialist op het gebied van overlijdensgevallen in en onder water. “Het verbaasde me dat het water niet altijd als plaats delict wordt gezien. Terwijl sporen juist onder water snel verloren gaan.”

Casus: vrouw met pijn en rode vlekken in de blaas

Een 38-jarige vrouw klaagt over hevige pijn onderin de buik, die erger wordt naarmate de blaas voller raakt. Ook moet zij heel vaak plassen. Bij cystoscopie ziet u opvallend veel bloedvaatjes en rode vlekken. Wat is uw diagnose?

Onderwijs voor co-assistenten: ‘De dokters van morgen’

Toen ze zag dat er geen gestructureerd onderwijs was voor coassistenten, nam Valeria Bernal López initiatief. “Ik denk dat er binnen ieder ziekenhuis mensen zijn die onderwijs willen geven. Je moet ze alleen vinden.”