DOQ

Cardioloog prof. dr. Roos over die ene patiënt: ‘Ondanks hartinfarct begeleid tijdens zwangerschap’

Een patiënt die je altijd bijblijft, een patiënt die impact heeft gehad. Iedere arts herinnert zich er daar wel één van. Cardioloog prof. dr. Jolien Roos-Hesseling, bijzonder hoogleraar Congenitale cardiologie bij volwassenen in het Erasmus MC, kwam na jaren tijdens een hockeywedstrijd van haar dochter een vroegere (hart)patiënte tegen die haar eigen dochter in een ander team aanmoedigde. Zonder de begeleiding van Roos-Hesseling zou dit meisje nooit zijn geboren.

In het ene hockeyteam haar eigen dochter, in de andere ploeg een meisje dat zonder haar expertise niet zou zijn geboren. Prof. dr. Roos-Hesseling, cardioloog in het Erasmus MC, vertelt over een bijzondere ontmoeting. “Ik bezoek regelmatig hockeywedstrijden van mijn dochter. Vaak ook breng ik haar naar een uitduel. Pasgeleden overkwam me daar iets bijzonders aan de rand van het veld. Een moeder van een van de tegenstanders kwam naar me toe. Het was een ex-patiënt van mij. We begonnen onmiddellijk geanimeerd te praten. Al snel werden verderop langs de lijn grappen gemaakt door ouders van de tegenpartij: ‘Niet heulen met de vijand, hè.Waarop de vrouw terugkaatste: ‘Zonder deze dame zou ik hier nu niet mijn dochter staan aan te moedigen, want dan had ik geen dochter gehad.’”

Bruiloftsstress of…?

Wat was er aan de hand? Deze vrouw had zich jaren eerder, op haar vierendertigste, met pijn op de borst gemeld bij de huisarts. “Twee weken later zou ze gaan trouwen”, vertelt Roos-Hesseling. “De huisarts stelde haar gerust: ‘U maakt zich ongetwijfeld druk vanwege de bruilo

 

Aanmelden

Meld u gratis aan om toegang te krijgen tot DOQ,
waar zorgprofessionals kennis en visie delen.

Lees meer over:


Voor u geselecteerde artikelen

‘In Bloesem werken onderzoekers uit de wijk en van de universiteit nauw samen’

Onderzoek in aandachtswijken is vaak complex, mede doordat bewoners amper worden bereikt. In project Bloesem in de Haagse wijk Moerwijk doen ze het anders, vertelt Nienke Slagboom. “Hier maken bewoners zelf deel uit van het onderzoeksteam.”

Casus: man wordt wakker met knijpend gevoel op de borst

Een 55-jarige man wordt ’s ochtends wakker met een knijpend gevoel op de borst. Zes weken geleden heeft hij COVID-19 gehad. Ook is hij in het verleden behandeld met nivolumab vanwege een niet-kleincellig longcarcinoom. Wat is uw diagnose?

Als de arts nep blijkt: medische misleiding met deepfakes

Steeds vaker duiken deepfakevideo’s op waarin artsen medicijnen aanprijzen. Leonie Hulstein noemt dit een zorgwekkende ontwikkeling. “Dit gaat over gezondheid. Dat maakt het gevaarlijker dan andere vormen van nepcontent.”

Medicatie belangrijke oorzaak van bezoek aan de spoedeisende hulp

Bij 17% van de SEH-bezoeken zonder opname speelt medicatie een rol, en meer dan een derde daarvan is vermijdbaar, zo vertelt Rehana Rahman. “De herkenning van deze bezoeken zou verbeteren als er een apotheker zou meekijken op de SEH.”

Casus: schoonmaker met branderige huiduitslag

Een 46-jarige schoonmaker van Iraakse afkomst heeft sinds ruim één jaar last van een branderige, jeukende huiduitslag op vooral zijn armen en benen. Eerdere antimycotische behandelingen hebben geen effect gehad. Wat is uw diagnose?

‘Leren reanimeren doe je altijd voor een ander, nooit voor jezelf’

Burgerhulpverleners starten in Nederland het merendeel van de reanimaties bij een hartstilstand, maar hun aantal is nog onvoldoende. Leonie van der Leest: “Zorgverleners kunnen mensen hierop attenderen: leer reanimeren, je redt er mensenlevens mee.”

Rechtvaardigheid als kompas voor medisch onderzoek

Wie profiteert van medische innovaties? Wie kan meedoen aan onderzoek en wie blijft buiten beeld? Rieke van der Graaf onderzoekt hoe medisch onderzoek zo kan worden ingericht dat het niet alleen vooruitgang oplevert, maar ook rechtvaardig is.

‘Houd het gesprek over cannabis­gebruik bij medische klachten open’

Veel patiënten gebruiken cannabis bij medische klachten, maar halen dit niet via de apotheek. Pieter Oomen vertelt over de barrières die ervaren worden en doet enkele aanbevelingen. “Een van de barrières is het stigma dat bij artsen vaak nog leeft rond cannabis.”

Wanneer klachten eigenlijk een zingeving­svraag zijn

Huisarts Richard Hoofs ziet in zijn praktijk regelmatig mensen bij wie medische verklaringen ontbreken, maar het lijden duidelijk aanwezig is. Volgens hem ligt onder die klachten vaak een vraag die in de spreekkamer nog weinig gesteld wordt: waar leef je eigenlijk voor?

AI-model voor SEH werkt goed, maar wordt niet gebruikt

AI kan op de SEH goed voorspellen welke patiënten een hoog sterfterisico hebben. Toch ondervonden Paul van Dam en William van Doorn dat artsen de voorspelling nauwelijks gebruiken. “We moeten leren om AI-modellen te ontwerpen die beter zijn afgestemd op de gebruikers.”


Lees ook: Aanmelden

Naar dit artikel »

Lees ook: Inloggen

Naar dit artikel »